fot. Ewa Sądej / Nasz Dziennik

Ordo Iuris: Rządowy projekt in vitro na rzecz LGBT?

Rządowy projekt ustawy legalizującej in vitro, umożliwi parom homoseksualnym adopcję dziecka alarmuje Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris.

Dokument zakłada wprowadzenie do kodeksu rodzinnego zapisu, który pozwoli mężczyźnie na uzyskanie statutu prawnego ojca, względem obcego mu dziecka poczętego z in vitro. By tak się stało, matka będąca w ciąży z dzieckiem poczętym poprzez in vitro oraz mężczyzna, którego wskaże jako ojca, muszą złożyć świadczenie w urzędzie stanu cywilnego.

Ordo Iuris wskazuje, że w praktyce nic nie będzie stało na przeszkodzie, by ojcem dziecka stał się mężczyzna, który nie jest partnerem matki.

Dr Joanna Banasiuk z Ordo Iuris wskazuje, że już Sąd Najwyższy wskazał na niespójność tych przepisów z Kodeksem rodzinnym.

– Przepisy tworzyłyby stosunek rodzinny pomiędzy mężczyzną a dzieckiem, przy czym mężczyzna ten byłby dla dziecka obcy genetycznie. Jeżeli weźmiemy dodatkowo pod uwagę to, że nie dalej, jak 3 maja tego roku w Brukseli odbyła się głośna konferencja Men Having Babies, gdzie omawiane były możliwości rozwoju surogatki właśnie pod kątem możliwości posiadania dzieci przez pary homoseksualne, to rozwiązania prawne, które proponuje się w ustawie, szumnie nazywającej się leczenie niepłodności, wychodzą jednoznacznie naprzeciw wymogom agendy LGBT – zaznacza dr Joanna Banasiuk.

Ks. prof. Paweł Bortkiewicz, bioetyk podkreśla, że rządowy projekt nie tylko budzi kontrowersje w kwestiach moralnych, ale i prawnych. Dokument otwarcie realizuje postulaty homoseksualistów.

 – Ustawa, w jednym z ostatnich artykułów, promuje tzw. macierzyństwo zastępcze, matki surogatki i zarazem umożliwia, w sposób bardzo finezyjny, udostępnienie adopcji tych zarodków przez osoby w związkach homoseksualnych. Można powiedzieć, że ta ustawa zawiera w sobie taki paragraf, który umożliwia handel zarodkami ludzkimi, a więc handel człowiekiem. Ta ustawa wpisuje się w roszczenia związków homoseksualnych, które już od dłuższego czasu domagają się szerszego udostępnienia surogacji, jako  zaspokojenia ich roszczeń do posiadania dzieci, a więc ta ustawa wychodzi naprzeciw tym roszczeniom osób homoseksualnych, które oczywiście drogą naturalną nie mogą mieć dzieci – tłumaczy Bioetyk.

Sejm ma głosować nad rządowym projektem w najbliższym tygodniu. W internecie można podpisać petycję wzywającą posłów PO do odrzucenia projektu ustawy legalizującej in vitro.

RIRM

drukuj