fot. PAP/Krzysztof Świderski

Opole: PiS zaprezentowało założenia „Piątki dla Zdrowia”

Prawo i Sprawiedliwość proponuje „Piątkę dla Zdrowia”. W Opolu odbyła się konwencja tematyczna partii rządzącej poświęcona zdrowiu. W spotkaniu uczestniczyli m.in. prezes PiS-u Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Szef resortu podkreślił, że w ochronie zdrowia jest jeszcze wiele do zrobienia. Stąd nowa „Piątka dla Zdrowia”.

– Proszę Państwa, dwa razy więcej finansów niż za rządów PO-PSL na zdrowie Polaków. To jest fundusz modernizacji szpitali, w tym takich małych szpitali powiatowych – dwa miliardy złotych. To są, proszę Państwa, badania kontrolne, regularne badania kontrolne dla każdego Polaka w postaci bonu, który może zrealizować w każdej przychodni. To jest wreszcie odpowiedź na wyzwanie demograficzne. To jest odpowiedź na to, że seniorzy potrzebują opieki, że potrzebują opieki osoby niesamodzielne i ta opieka senioralna będzie w każdym powiecie. I ostatni punkt – onkologia, która wiemy, że będzie ogromnym wyzwaniem i my się do nie przygotowujemy już teraz. Miliard złotych na najnowsze centrum onkologiczne w Europie – akcentował minister Łukasz Szumowski.    

Premier Mateusz Morawiecki podczas debaty zwrócił uwagę, że w roku 2014 roku na ochronę zdrowia rząd PO-PSL przeznaczył 73 mld zł. W tym roku będzie to już 103 mld zł.

W najbliższych latach – decyzją rządu Zjednoczonej Prawicy – te wydatki będą sukcesywnie rosły.

– Podjęliśmy decyzję, bardzo odważną, przesunięcia znacznej części środków budżetowych w kierunku 6 proc. wydatków na służbę zdrowia w relacji do PKB. Oznacza to, że w sześciolatce 2018-2024 wydamy prawie dwa razy więcej niż w sześciolatce 2008-2014. Prawie dwa razy więcej, prawie o 100 proc. więcej na służbę zdrowia, niż w czasach Platformy. Oczywiście rozumiem, że był wzrost PKB, była jakaś inflacja, ale daleko nieporównywalna do wysiłków wzrostu finansowania na różne cele, niż te, które pokazuje – zaznaczył premier Mateusz Morawiecki.

Po zakończeniu spotkania w Opolu liderzy PiS ruszą w objazd po kraju. Prezes partii Jarosław Kaczyński odwiedzi woj. lubuskie, a premier Mateusz Morawiecki – Wielkopolskę.

Do urn wyborczych pójdziemy 13 października.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl