fot. PAP

Oddajcie nam wolne niedziele konferencja w Sejmie

Oddajcie nam wolne niedziele – pod takim hasłem odbyła się w Sejmie konferencja przeciwników handlu w niedzielę. Podczas jej trwania podkreślono, że świętowanie niedzieli to element wolności religijnej; apelowano do posłów o poparcie poselskiego projektu w tej sprawie.

Zakazu handlu w niedzielę domagają się różne stowarzyszenia i organizacje, m.in. Akcja Katolicka, Caritas Polska, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, a także związkowcy. Poparcia dla inicjatywy udzielali również kapłani.

Halina Szydełko, prezes Akcji Katolickiej w Polsce, zwraca uwagę na to, że dla osób wierzących jest to szczególnie ważne, ponieważ do wolnych niedziel zobowiązuje nas Dekalog.

– Chcemy, aby ten dzień, który powinien być przeznaczony dla Boga i rodziny, był dniem wolnym od handlu. Dla ludzi wierzących jest to szczególnie ważne, z uwagi na to, że do świętowania tego dnia zobowiązuje nas III Przykazanie Dekalogu. Dlatego zachęcamy i apelujemy do wszystkich ludzi wierzących, aby w tym dniu powstrzymali się od zakupów. Równocześnie pragniemy też zmiany ustawodawstwa, by ustawowo ten dzień był wolny od handlu, ponieważ wiele osób, również wierzących, jest zatrudnionych. Około miliona osób w Polsce jest zatrudnionych w handlu, z czego większość to kobiety – matki i żony, które tego dnia nie mogą spędzić wspólnie z własną rodziną – podkreśla Halina Szydełko.

Przypomnijmy, że nie udało się zebrać 100 tys. podpisów pod głośnym projektem ustawy zakazującej handlu w niedzielę. Oznacza to, że ten projekt nie trafi do Sejmu. W Sejmie tymczasem powstał projekt w ramach współpracy katolickich zespołów parlamentarnych. Podpisali się pod nim głównie posłowie PiS, ale także Solidarnej Polski.

Poseł Andrzej Jaworski zwrócił uwagę, że „projekt blokuje marszałek Sejmu Ewa Kopacz. Dlatego nie przeszedł dotąd nawet pierwszego czytania”. Halina Szydełko liczy jednak na to, że dojdzie do poparcia poselskiego projektu w sprawie zakazu handlu w niedzielę.

– Oddanie innego dnia wolnego w zamian za niedzielę nie jest rozwiązaniem, które moglibyśmy zaakceptować, choćby z tego względu, że w tym innym dniu współmałżonek jest w pracy, dzieci są w szkole, i nie służy to dobru rodziny. Ważne jest to, że zaczynamy się jednoczyć we wspólnym działaniu – stąd też ta dzisiejsza konferencja organizowana jest wspólnie, przez kilka podmiotów. Mamy nadzieję, że zakończy się ona pewnym przesłaniem, stanowiskiem, w którym poprzemy projekt poselski, który jest już złożony od wiosny – zaznacza prezes Akcji Katolickiej w Polsce.

RIRM

drukuj