fot. Adam Guz/KPRM

Od 28 grudnia zostaną wprowadzone kolejne obostrzenia pandemiczne

Od 28 grudnia do 17 stycznia zostaną wprowadzone kolejne obostrzenia. Czeka nas narodowa kwarantanna.

Za nami dwumiesięczna walka z drugą falą pandemii koronawirusa. W szczytowym momencie dzienna liczba zakażeń osiągnęła poziom 28 tysięcy. Dzisiejszy raport resortu zdrowia mówił o blisko 12 tysiącach nowych zakażeń i 431 zgonach.

– Niestety niewykluczone, że przed nami jeszcze trudniejsze dni i tygodnie – mówił Adam Niedzielski.

Trzecia fala epidemii może doprowadzić do przekroczenia granic wydolności służby zdrowia.

– Załamanie systemu ochrony zdrowia spowoduje utrudnienia nie tylko dla pacjentów COVID-owych, ale dla tych, którzy walczą z innymi chorobami – powiedział minister zdrowia.

Już teraz dane dotyczące zgonów są bardzo niepokojące. Według danych GUS, od 2 do 29 listopada zmarło prawie 60 tys. osób, a to dwa razy tyle co w podobnym okresie przed rokiem.

– Obserwujemy wzrost liczby osób umierających nie z powodu rozpoznanego COVID-u, ale z powodu innych chorób, być może z tego powodu, że ci ludzie nie trafiają do szpitala w odpowiednim czasie – podkreślił główny doradca premiera ds. COVID-19, prof. Andrzej Horban.

Stąd dzisiejszy apel ministra zdrowia o odpowiedzialność.

– Apeluję do każdego z Państwa, do każdego Polaka o odpowiedzialność za siebie, za swoich bliskich, za zachowanie, które przestrzega norm i regulacji, jakie wprowadzamy – zaapelował Adam Niedzielski.

Same apele nie pomogą, stąd wzorem innych państw rząd wprowadza kolejne obostrzenia.

– Od 28 grudnia do 17 stycznia wprowadzamy kwarantannę narodową – zaakcentował szef resortu zdrowia.

Zamknięte zostaną hotele, także na ruch służbowy, stoki narciarskie oraz galerie handlowe. Wprowadzone zostaną także ograniczenia w przemieszczaniu się na sylwestra. Będą one obowiązywały 31 grudnia od godz. 19.00 do 6.00 rano dnia następnego. Wszystkie osoby, które przyjadą do Polski transportem zorganizowanym, będzie czekała 10-dniowa kwarantanna.

 

TV Trwam News

drukuj