fot. PAP/Piotr Polak

Prawo i Sprawiedliwość wybrało Piotra Wawrzyka jako kandydata na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich

Piotr Wawrzyk, wiceminister spraw zagranicznych, jest kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich. Wybór Piotra Warzyka na ten urząd stoi pod dużym znakiem zapytania, bo opozycja nie chce poprzeć jego kandydatury.

Sejm już po raz trzeci przymierza się do wyboru nowego Rzecznika Prawa Obywatelskich. Pierwszy raz swojego kandydata zgłosiło Prawo i Sprawiedliwość. Jego nazwisko rano ogłosił wicemarszałek Sejmu, Ryszard Terlecki.

– Minister Piotr Wawrzyk, obecny wiceminister spraw zagranicznych – mówił Ryszard Terlecki w rozmowie z Radiem Wnet.

To bardzo dobra kandydatura – przekonywał Marek Suski z Prawa i Sprawiedliwości

– Jest osobą kompetentną, zrównoważoną, sympatyczną i spokojną. Angażował się w wiele spraw społecznych, to bardzo dobry kandydat – powiedział Marek Suski.

Do wyboru nowego RPO potrzebna jest zgoda Senatu, gdzie większość ma opozycja. Platforma Obywatelska nie poprze kandydata Zjednoczonej Prawicy – zapowiedziała Borys Budka, przewodniczący PO.

– PiS po raz kolejny bardzo ważną instytucję RPO traktuje jako instytucję niepotrzebną, wysyłając tam kandydatury niepoważne, które są z góry nastawione na porażkę – oznajmił Borys Budka.

Także Lewica odrzuca kandydaturę wiceministra Piotra Wawrzyka.

– PiS próbuje upolitycznić funkcję RPO, zgłaszając polityka a nie rzecznika. Zgłaszają osobę, która nie będzie się interesowała problemami społecznymi, ale walczyła o interesy PiS – powiedział Krzysztof Gawkowski z Lewicy.

Wspólnym kandydatem Koalicji Obywatelskiej i Lewicy jest mecenas Zuzanna Rudzińska-Bluszcz. Nazywana jest niezależnym kandydatem organizacji społecznych, jednak od lat współpracuje z obecnym Rzecznikiem Praw Obywatelskich, Adamem Bodnarem. Dwukrotnie większość sejmowa odrzuciła jej kandydaturę.

– Sejm nie powołał pani Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz na Rzecznika Praw Obywatelskich – ogłaszała Elżbieta Witek, marszałek Sejmu po jednym z głosowań.

Minister Piotr Wawrzyk w przeszłości był związany z Polskim Stronnictwem Ludowym. To jednak nie przekonuje ludowców.

– PSL tej kandydatury nie poprze, tym bardziej że jest to wychowanek PSL, który na pewnym etapie PSL zdradził i to w sposób bardzo nie fair – wskazał w Radiu Plus Marek Sawicki z PSL.

Maleją zatem szanse na wybór nowego Rzecznika Praw Obywatelskich. Zmiana jest tymczasem konieczna – zaakcentował prof. Mieczysław Ryba.

– Urząd Rzecznika Praw Obywatelskich powinien chronić obywateli przed nadużyciami w systemie państwowym, jakie mogą się zdarzać. W ostatnich latach był on wykorzystywany ideologicznie, czyli za prawa człowieka uznawano rewolucyjne tezy charakterystyczne dla seksualnej rewolucji neomarksistowskie. W odniesieniu do tego próbowano robić akcje prawne czy propagandowe – podsumował politolog.

Obowiązki Rzecznika Prawa Obywatelskich cały czas pełni Adam Bodnar, którego kadencja zakończyła się we wrześniu bieżącego roku. W Trybunale Konstytucyjnym czeka na rozpatrzenie wniosek posłów PiS dotyczący zbadania konstytucyjności ustawowego przedłużenia kadencji Rzecznika Praw Obywatelskich.

 

TV Trwam News

drukuj