Powstanie rejestr przestępców na tle seksualnym

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało ustawę, zgodnie z którą powstaną rejestry sprawców przestępstw na tle seksualnym. Mają się w nim znaleźć pedofile, gwałciciele, osoby skazane za stosunek kazirodczy, wykorzystujący dzieci czy propagujące pedofilię.

Jeden z rejestrów ma być jawny i powszechnie dostępny. Do drugiego dostęp będą mieć jedynie instytucje zaufania publicznego. Ujawnione w nich zostaną dane personalne skazanego oraz inne podstawowe informacje ze zdjęciem.

Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki podkreśla, że podobne rejestry są z powodzeniem stosowane w wielu państwach, m.in. w Wielkiej Brytanii i Francji.

– To jest rejestr, który pozwolił nam – obywatelom lepiej bronić się przed przestępstwem pedofilii. W przypadku spraw pedofilii, którzy popełnili swoje czyny ze szczególnym okrucieństwem bądź działali w recydywie, to każdy obywatel mógłby sprawdzić, gdzie przebywa taka osoba, jak wygląda i w związku z tym może się skutecznie chronić przed ewentualnymi zagrożeniami. Może bronić swoje dzieci. Stąd tutaj dynamiczne działanie Ministerstwa Sprawiedliwości. Przygotowaliśmy projekt, który – w naszej ocenie – zwiększy bezpieczeństwo polskich dzieci. Projekt ustawy jest gotowy. Został już skierowany do rządu. Teraz jest to w gestii rządu, kiedy i jak będzie pracował nad tym projektem – zwraca uwagę Patryk Jaki.

Wiceminister zwrócił uwagę, że w zglobalizowanym społeczeństwie, gdzie np. internet jest wykorzystywany jako narzędzie do krzywdzenia dzieci, państwo musi podejmować działania prewencyjne.

Możliwe, że ustawa wejdzie w życie już w przyszłym roku.

RIRM

drukuj