Obywatelski projekt zmian w kodeksie wyborczym

Do Sejmu trafił obywatelski projekt zmian w kodeksie wyborczym. Pod inicjatywą: „Uczciwe Wybory” podpisało się ponad sto dwadzieścia tysięcy osób. Projekt zakłada m.in. przeźroczyste urny; kamery internetowe w lokalach wyborczych oraz zmiany w składzie Państwowej Komisji Wyborczej.

Sposób przeprowadzenia ostatnich wyborów samorządowych budzi wiele kontrowersji.

– To co się wydarzyło 16 listopada 2014 roku to olbrzymi problem. Proszę zwrócić uwagę na to, że do dziś PKW nie opublikowała pełnych wyników wyborów – np. z województwa mazowieckiego. O czym to świadczy? W jakim kraju my żyjemy? – pyta Mariusz Błaszczak, przewodniczący Klubu Parlamentarnego PiS.

PiS na początku grudnia ubiegłego roku złożyło poselski projekt zmian w kodeksie wyborczym. Opowiedziała się za nimi cała opozycja. Jednak głosami PO i PSL projekt został odrzucony.

– Po tym jak projekt PIS, który przedstawiliśmy w Sejmie, został w dość brutalny sposób odrzucony zwróciliśmy się bezpośrednio do obywateli. Po to, by uzyskać od nich poparcie. Poparcie w formie podpisów. W ten sposób powstał Komitet Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej ˝Uczciwe wybory˝ – mówi Grzegorz Schreiber z PiS.

Pod obywatelskim projektem w ciągu kilku tygodni podpisało się ponad 120 tysięcy osób. Zakłada on m.in. wprowadzenie przeźroczystych urn do głosowania i instalacje kamer internetowych w każdym lokalu wyborczym. Autorzy projektu chcą, aby obywatele otrzymywali jedną kartę wyborczą, a nie książeczkę, która może wprowadzać w błąd.

– Uważamy, że brak transparentności, który miał miejsce szczególnie w wyborach samorządowych wymaga tego typu zmian – powiedział Grzegorz Schreiber z PiS.

Projekt zakłada również zmiany w składzie Państwowej Komisji Wyborczej. Autorzy projektu proponują wprowadzenie kadencyjności PKW oraz rozszerzenie jej składu o przedstawicieli partii parlamentarnych.

Mieliby oni pojawiać się także w komisjach okręgowych i rejonowych. Takie rozwiązania są stosowane w wielu krajach. Mówi o nich także Konwencja Rady Europy w sprawie dobrych praktyk wyborczych.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl