ZOSTAŃ MĘŻEM ZAUFANIA. Ruch Kontroli Wyborów zaprasza do współpracy

Ruch Kontroli Wyborów zaprasza do współpracy przy kontroli drugiej tury wyborów prezydenckich. Apeluje o liczny udział w komisjach obwodowych, jako mężowie zaufania.

W tym celu należy zgłosić się do koordynatora Ruchu Kontroli Wyborów (zobacz listę koordynatorów oraz pobierz wzór wniosku na męża zaufania) lub zadzwonić pod numery tel.: 534 569 592, 883 198 661. Numery będą czynne od poniedziałku do niedzieli (w godz. 9 – 20). Będą także aktywne po głosowaniu, do poniedziałku (25 maja) do godz. 2 w nocy. Żeby zostać mężem zaufania można się także zgłosić do koordynatorów PiS-u.

Ruch Kontroli Wyborów apeluje do wyborców o trzy rodzaje aktywności: kontrolę przebiegu głosowania, wzmocnienie czujności i przesłanie danych z głosowania.

Józef Orzeł z Ruchu Kontroli Wyborów zapowiedział, że osoby chętne do podjęcia się funkcji męża zaufania otrzymają od ruchu instrukcje dotyczące liczenia głosów. Są też podręczniki dla członków komisji i mężów zaufania (www.ruchkontroliwyborow.pl).

Józef Orzeł dodał, że w drugiej turze wyborów istnieje niebezpieczeństwo uśpienia czujności wyborców.

– Boimy się tego, że pierwsza tura – której wyniki exit poll firmy Ipsos zgadzały się z wynikami Państwowej Komisji Wyborczej – może uśpić naszą czujność. W drugiej turze wyborów może się okazać, że wyniki Państwowej Komisji Wyborczej są inne – stwierdził Józef Orzeł.

Jako przykład podał ostatnie wybory samorządowe, kiedy wyniki exit poll (przygotowane przez firmę Ipsos) nie zgadzały się z wynikami ostatecznymi.

 – Wyjaśnić to może jedynie teza, że tamte wybory były sfałszowane – oświadczył Józef Orzeł.

Ruch Kontroli Wyborów opublikował listę komisji wyborczych najwyższego ryzyka. To tam podczas ostatnich wyborów parlamentarnych i wyborów prezydenckich z 2010 roku wystąpiły największe nieprawidłowości, w tym m.in.: niezwykle wysoki odsetek głosów nieważnych lub ich nieuzasadniony przyrost. (CZYTAJ RAPORT)

Józef Orzeł zapowiedział opublikowanie w najbliższych dniach trzech raportów dotyczących zeszłorocznych wyborów samorządowych. Wszystkie wskazują na bałagan i brak szacunku do przepisów prawa. Pierwszy z nich to raport grupy obserwatorów międzynarodowych. Drugi będzie zawierał ok. 500 przykładów bałaganu łączonego w łamaniem przepisów prawa. Trzeci jest podsumowaniem wyborów za granicą. Wykazuje on utrudnianie Polakom głosowania za granicą m.in. przez likwidację okręgów wyborczych.

W niedzielę 24 maja Ruch Kontroli Wyborów będzie prowadził studio wyborcze, gdzie przez cały dzień będą zbierane sygnały o nieprawidłowościach w komisjach.

POLECAMY: Wypowiedź Józefa Orła [słuchaj]

RIRM

drukuj