fot. flickr.com

Obrońcy życia zaapelowali o wprowadzenie do tarczy antykryzysowej rozwiązań pomocowych dla rodzin wychowujących niepełnosprawne dzieci

Specjalny list w sprawie wprowadzenia do tarczy antykryzysowej rozwiązań pomocowych dla rodzin wychowujących niepełnosprawne dzieci do premiera Mateusza Morawieckiego skierowało Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka w Krakowie. Organizacja ta, od lat wspiera finansowo rodziny, w których znajdują się dzieci z niepełnosprawnościami i przewlekłymi schorzeniami.

 Teraz w czasie kryzysu wywołanego pandemią pomoc jest szczególnie potrzebna. Stąd apel do rządu by uwzględnił tę grupę społeczną w regulacjach tarczy antykryzysowej – mówił Piotr Guzdek z Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka.

– Te rodziny z naszej perspektywy teraz doświadczają, jak mało które, bardzo dotkliwych konsekwencji. W normalnym czasie, kiedy nie było pandemii, koszty wychowania i opieki nad dziećmi, które chorują, są obarczone niepełnosprawnością, są trzykrotnie wyższe od kosztów wychowania dzieci zdrowych. Dodatkowo najczęściej w takich rodzinach pracuje tylko jeden rodzic, a drugi sprawuje całodzienną opiekę. W tym czasie pandemii ten rodzic, który posiada miejsce zatrudnienia, jego możliwości pracy czy warunki zatrudnienia zostają albo ograniczone, albo całkowicie rozwiązane, więc te rodziny wołają o pomoc i te głosy do nas docierają przede wszystkim od rodzin, które my wspieramy – powiedział Piotr Guzdek.

Dlatego – jak podkreślili działacze pro-life – w rozwiązaniach pomocowych obok wsparcia dla przedsiębiorców i pracodawców, powinno znaleźć się to ściśle dedykowane rodzinom obciążonym wysokimi kosztami opieki nad chorymi dziećmi.

Nad kolejną już odsłoną tarczy antykryzysowej, która ma minimalizować negatywne skutki pandemii dla gospodarki pracuje parlament. Przepisy tarczy 3.0 trafiły do Senatu.

RIRM

drukuj