fot. flickr.com

Obchody Światowego Dnia Ubogich w Hiszpanii

Hiszpańskie diecezje oraz Caritas włączyły się w obchody III Światowego Dnia Ubogich. Przebiega on pod hasłem: „Ufność nieszczęśliwych nigdy ich nie zawiedzie”. W Hiszpanii 8,5 mln osób znajduje się w strefie wykluczenia społecznego.

Liczba osób wykluczonych społecznie w Hiszpanii wynosi 8,5 mln, co stanowi ponad 18% (18,4%) populacji. To 1,2 mln więcej niż w 2007 r. wynika z raportu na temat wykluczenia i rozwoju społecznego w Hiszpanii, który opublikowała Fundacja FOESSA. Dotyka ono głównie niepełnoletnich, młode rodziny i kobiety. Są to twarze tzw. „społeczeństwa stagnacyjnego” – dużej grupy ludzi, „dla których winda mobilności społecznej nie działa”, czytamy w rapocie.

Z okazji III Światowego Dnia Ubogich Episkopat Hiszpanii i Caritas apelują o solidarność oraz o konkretne decyzje, aby zredukować liczbę „wykluczonych”. Parafie i ośrodki prowadzone przez Kościół udzielają pomocy tysiącom osób. Dla przykładu, diecezja Walencji prowadzi 580 ośrodków społeczno-charytatywnych, gdzie pomoc otrzymało blisko 170 tys. osób w ubiegłym roku. W całym kraju istnieje ponad 9 tys. tego rodzaju ośrodków, w których pomoc otrzymało ok. 5 mln osób. Ta działalność jest możliwa w dużym stopniu dzięki tysiącom wolontariuszy, którzy poświęcają swój czas i środki, aby pomóc najbardziej potrzebującym.

o. Marek Raczkiewicz CSsR/radiomaryja.pl

drukuj