fot. tv trwam

[TYLKO U NAS] A. Macierewicz o obowiązującej w polskim prawie tzw. przesłance eugenicznej: Ta sprawa musi być jak najszybciej załatwiona

Myślę, że jest to po prostu nieporozumienie, które zostanie szybko wyjaśnione – mówił o wyborze nowej przewodniczącej sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny Antoni Macierewicz, Marszałek Senior Sejmu RP IX kadencji. Podczas „Rozmów niedokończonych” w TV Trwam polityk przyznał, że obowiązująca tzw. przesłanka eugeniczna nie zapewnia bezpieczeństwa tym najmniejszym obywatelom. Dlatego też ta sprawa musi być jak najszybciej załatwiona – wskazał.

W wygłoszonym orędziu podczas pierwszego posiedzenia Sejmu IX kadencji Antoni Macierewicz – jak sam powiedział – kładł nacisk na fundamentalne artykuły Konstytucji RP, bez których Ustawa Zasadnicza nie spełniałaby swojej roli, tj. art. 8, art. 18 i art. 38.

– Czyli na te, które gwarantują: niepodległość, spoistość i tożsamość społeczną poprzez miejsce rodziny jako związku mężczyzny i kobiety oraz istnienie, czyli ochronę życia od poczęcia do naturalnej śmierci (…). Mam wrażenie, że osoby, które od jakiegoś czasu skandowały: „Konstytucja!” były trochę zaskoczone. Owszem, skandowali: „Konstytucja!”, ale chyba jej nie czytali, chyba nigdy się nie zastanawiali, jakie treści rzeczywiście niesie z sobą konstytucja. Zresztą to nie tylko tamta strona. Z naszej strony też czasami nie było tej świadomości, jaka jest rzeczywista, wielka siła w zasadniczych, głównych zapisach Konstytucji RP. To jest nasze hasło, to jest nasz sztandar, to jest nasz obowiązek – właśnie forsowanie, uświadamianie głównych przepisów i głównych norm konstytucyjnych, które niestety często nie są dopełniane, bądź mają tylko formalny kształt, a nie są przekształcane w instytucje, zapisy szczegółowe, praktykę społeczną – zaznaczył gość TV Trwam.

Marszałek Senior odniósł się także do wyboru Magdaleny Biejat, poseł skrajnej lewicy, na przewodniczącą sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, w której znajduje się m.in. obywatelski projekt „Zatrzymaj Aborcję”.

– To jest jedna z najważniejszych komisji z punktu widzenia naszego programu (…). Znalazło to [tematyka rodziny-red.] także miejsce w moim przemówieniu, dlatego myślę, że jest to po prostu nieporozumienie, które zostanie szybko wyjaśnione. Trudno jest mi sobie wyobrazić, albo też czegoś nie wiem – co także jest bardzo prawdopodobne – i ta pani w istocie ma zupełnie inne poglądy i będzie realizowała zupełnie inną politykę. Kilka takich spektakularnych wypadków było już w ciągu ostatnich czterech lat, wśród np. wybitnych, wybitnych prawicowych publicystów znalazła się pani, która była kandydatką SLD na prezydenta. Pamiętajmy, że drogi Pana Boga są proste, ale dla nas czasami niezrozumiałe (…). Nie znam pani przewodniczącej, więc nie chciałbym się za nią w żadnym wypadku wypowiadać, nie znam też intencji tych, którzy głosowali w ten sposób, nie jestem członkiem tej komisji, dowiedziałem się o tym z mediów. W sposób oczywisty trudno jest sobie wyobrazić, gdyby ta pani miała reprezentować te poglądy, które wcześniej głosiła, żeby komisja mogła pod takim przewodnictwem realizować politykę, która jest zgodna z programem Prawa i Sprawiedliwości. Dla nas wszystkich jest to pewnego rodzaju zaskoczenie, ale jestem w tych sprawach optymistą – powiedział Antoni Macierewicz.

Polityk podczas przemówienia w Sejmie mówił do posłów: „Nasza siła leży w jedności, nasza siła leży we współdziałaniu, nasza siła wyrasta z cywilizacji chrześcijańskiej, a wreszcie naszą siłą jest gotowość poświęcenia życia dla niepodległości”. I dalej: „Zwracam się do wszystkich posłanek i posłów o odrzucenie tej negacji niepodległego państwa polskiego i fundamentów cywilizacji chrześcijańskiej”.

– Apelowałem do posłów, żeby w tych różnicach między nami był fundament. Można bardzo dalece się spierać, ale są granice, poza które nie powinniśmy wykraczać. Ten, kto wykracza, po prostu eliminuje się ze wspólnoty narodowej – zwrócił uwagę poseł.

Jedną z granic, których nie można przekraczać, jest właśnie prawo do życia od poczęcia. Nasuwają się tu więc słowa św. Jana Pawła II, który w 1996 r. wołał: „Naród, który zabija własne dzieci, jest narodem bez przyszłości”. Narodem bez przyszłości, więc również bez niepodległości.

– To jest prawda. Podkreślałem też [w orędziu-red.] na równi z bezpieczeństwem militarnym kwestie bezpieczeństwa demograficznego, ponieważ jest to aspekt mniej dostrzegany na co dzień. Często, także wśród polityków, nie ma świadomości, jak gigantycznym zagrożeniem dla istnienia narodu – nawet odkładając aspekty moralne całego tego problemu – jest katastrofa demograficzna. My ją trochę powstrzymaliśmy dzięki „500 plus”, ale to jest tylko jeden czynnik. Rzeczywiste przywrócenie dynamiki demograficznej wymaga całościowych działań: od szkoły, przez media, przekaz kulturowy, po politykę społeczną i gospodarczą – mówił polityk.

Pozostając w tematyce bezpieczeństwa nie sposób przejść do porządku dziennego nad bezpieczeństwem człowieka ze względu na stan zdrowia. A – jak przypomniał prowadzący program „Rozmowy niedokończone” w TV Trwam – obowiązująca w polskim prawie tzw. przesłanka eugeniczna bezpieczeństwa tym najmniejszym obywatelom nie zapewnia.

– Zgadza się. Dlatego też ta sprawa musi być jak najszybciej załatwiona – przyznał Marszałek Senior Antoni Macierewicz.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl