fot. PAP/Darek Delmanowicz

Polska największym placem budowy w Europie

6 miliardów złotych – tyle pieniędzy w tym roku trafiło na remonty, przebudowy i modernizacje polskich dróg. Polska w tej chwili to największy plac budowy w Europie. Pieniądze na polskie drogi są, ale brakuje wykonawców.

W ciągu 10 najbliższych lat na nasze drogi rząd przeznaczy ponad 30 miliardów złotych. W tym roku na remonty dróg przekazano już 6 miliardów złotych. Aż 288 milionów złotych z tej puli trafiło do Wielkopolski.

– Środki zostaną podzielone na tak zwane inwestycje powiatowe i inwestycje gminne. 56 inwestycji powiatowych, 131 inwestycji gminnych zostanie tą kwotą dofinansowanych – mówi Tomasz Stube z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu.

Z rządowych pieniędzy skorzysta między innymi Jarocin.

– Gdyby nie możliwość korzystania z tych środków, pewnie nie zrealizowalibyśmy tylu inwestycji. My otrzymaliśmy 3 wsparcia. Jeżeli chodzi o powiat jarociński, to pozyskaliśmy kwotę prawie 10 milionów – podkreśla starosta jarociński Lidia Czechak.

Samorządowcy cieszą się z rządowych pieniędzy, ale problemem jest brak wykonawców.

– Patrząc na sytuację na rynku pracy, jest problem z pracownikami – wyjaśnia Jan Sulanowski z „Solidarności” wielkopolskiej.

Do zrealizowania poszczególnych inwestycji trudno znaleźć wykonawców. A jeśli któremuś z samorządów nie uda się w tym roku rozstrzygnąć przetargu, straci rządowe dofinansowanie. Nie w każdym powiecie sytuacja jest taka sama. Na przykład w Jarocinie na brak wykonawców nie narzekają.

– U nas akurat tego problemu nie było. Ja sobie zdaję sprawę, że to jest też specyfika rynku. Ile mają tych firm sąsiedzkich. U nas zgłaszały się też firmy i z Jarocina, i z Kalisza, i z Gostynia mieliśmy firmę – zaznacza Lidia Czechak.

W tej chwili Polska to największy plac budowy w Europie. Pieniądze na polskie drogi przekazywane są w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. Dzięki funduszowi w naszym kraju w sumie zostanie zrealizowanych 3200 inwestycji.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl