Batalie o zwrot 6 mld zł za budowę dróg

Trwają batalie o zwrot 6 mld zł za budowę dróg, w tym także tych wybudowanych przed Euro 2012. W sądach toczy się prawie 100 takich spraw – informuje dziennik „Rzeczpospolita”.

Do tej pory większość sporów z wykonawcami wygrała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Problem jest jednak szerszy, ponieważ są jeszcze podwykonawcy, którzy budowali autostrady i nie otrzymali zapłaty.

Ci jednak nie mogą domagać się swoich należności ponieważ firmy, dla których pracowali splajtowały, a oni nie są stroną umowy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

To spuścizna po rządach PO-PSL – zwraca uwagę były minister transportu Jerzy Polaczek.

– W poprzednich kadencjach opozycja wielokrotnie ostrzegała, że mechanizm wprowadzania zasady „projektuj, buduj i walcz o najniższą cenę” powoduje tego rodzaju skutki. Do dzisiaj pamiętam konferencje prasowe kierownictwa poprzedniej Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, które mówiły z dumą o tym, iż zaoszczędzono na takim czy innym odcinku 0,5, 1, 2 mld zł przy budowie autostrad – mówi Jerzy Polaczek.

Tymczasem przed nami kolejne inwestycje drogowe. W nowej unijnej perspektywie finansowej na budowę dróg przewidziano 107 mld zł.

RIRM

drukuj