fot. https://twitter.com/Kombatanci

Obchody 78. rocznicy Rzezi Wołyńskiej

Ofiary ludobójstwa na Wołyniu wciąż nie doczekały się godnego pochówku. Prace poszukiwawcze blokuje Ukraina. W niedzielę w trakcie uroczystości, które upamiętniały naszych okrutnie mordowanych rodaków, jeszcze raz miało miejsce głośne wołanie, że nie o zemstę, ale o pamięć wołają ofiary.

78 lat temu (11 lipca) doszło do kulminacji ludobójstwa na Wołyniu. Tysiące Polaków padło ofiarą okrutnej zbrodni. Zostali zamordowani przez tych, którzy dali się opętać zbrodniczej ideologii. Ukraiński nacjonalizm zawładnął ludnością cywilną.

– Lachy za San, to była podstawowa ideologia i przyczyna, dla której rozniecono tę nienawiść – mówił poseł Antoni Macierewicz.

https://twitter.com/Kombatanci/status/1414309148490178567

O zbrodni nie zapomną ci, którzy patrzyli na okrutną męki swoich najbliższych. Nie może zapomnieć też o niej Polska. Wołyń, który spłynął krwią, wciąż woła o swoje miejsce w narodowej pamięci.

– Wolna Polska składa dziś hołd swym zabitym córkom i synom. Pamiętamy o wszystkim, co ich spotkało, aby z historii wyciągać wnioski na przyszłość – powiedział Paweł Szrot, szef gabinetu prezydenta RP.

Obchody Narodowego Dnia Pamięci o ludobójstwie, jakiego dokonali ukraińscy nacjonaliści, odbywały się w Warszawie przy Skwerze Wołyńskim.

– Nie o zemstę, ale o pamięć i prawdę wołają ofiary – oznajmił Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Bez prawdy trudno mówić o pojednaniu, a warunkiem jest godny pochówek tych, którzy byli ofiarami Ukraińców. Do prac za wschodnią granicą gotowy jest Instytut Pamięci Narodowej. Poszukiwania blokuje Ukraina.

– Wszystkie wnioski i te dotyczące miejsc związanych ze zbrodniami OUN-UPA oraz z wojną polsko-bolszewicką 1920 roku, a nawet te dotyczące września 1939 roku zostały odrzucone – podkreślił prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes IPN.

Dlatego właśnie nie wolno zapomnieć. Szczątki Polaków wciąż leżą w bezimiennych dołach. Nie ma cmentarzy i grobów.

– Na Skwerze Wołyńskim po raz kolejny wołamy z nadzieją: Pozwólcie nam ekshumować szczątki naszych bliskich. Pozwólcie nam godnie ich pogrzebać – mówił Jan Józef Kasprzyk.

Dla pamięci o Wołyniu wciąż musimy zrobić więcej jako naród – zwróciła uwagę Ewa Siemaszko, która bada ludobójstwo na Wołyniu.

– Jeżeli zbrodnia wołyńska nie będzie w podręcznikach szkolnych oraz na uniwersytetach, to wtedy wszystko to, co osiągnęliśmy, może być zaprzepaszczone w przyszłości – podsumowała Ewa Siemaszko.

W przyszłym roku na 79. rocznicę krwawej niedzieli w gminie Jarocin na Podkarpaciu stanie symboliczny oraz niechciany pomnik upamiętniający ofiary.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl