fot. PAP/Marcin Gadomski

Obchody 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem w Pucku, Władysławowie i Wejherowie

Mija sto lat od zaślubin Polski z Bałtykiem. Uroczystości upamiętniające to wydarzenie odbyły się w Pucku, Władysławowie i Wejherowie. W obchodach udział wziął prezydent Andrzej Duda.

,,Oto dziś dzień krwi i chwały. Jest on dniem wolności, bo rozpostarł skrzydła Orzeł Biały nad ziemiami polskimi i morzem polskim”tymi słowami, dokładnie sto lat temu, generał Józef Haller dokonał zaślubin Polski z morzem. Dziś w Pucku odbyły się uroczystości upamiętniające to wydarzenie

Na tutejszym rynku prezydent Andrzej Duda odsłonił tablicę poświęconą setnej rocznicy zaślubin Polski z Bałtykiem. Podobnie jak sto lat temu, odbyła się Msza święta dziękczynna z tej okazji. Eucharystię sprawował metropolita gdański ks. abp Sławoj Leszek Głódź.

– Morze Bałtyckie szumem swych fal przyzywało ku sobie polskie państwo i polski naród nieświadomy tego, że także polskie państwo rozpoczęło marsz ku niemu, aby objąć w posiadanie to, co się narodowi polskiemu należało, to, co mu kiedyś zostało zabrane – wskazał metropolita gdański.

Dostęp do morza był dla Polski impulsem do rozwoju – mówił prezydent Andrzej Duda.

– Otworzyły się oceany i morza całego świata dla naszych żeglarzy, dla naszej bandery, dla naszych marynarzy, także dla polskiej marynarki wojennej utworzonej przez marszałka Józefa Piłsudskiego. Dla tej nowej Polski, która była projekcją marzeń całych pokoleń, które o nią walczyły – powiedział Prezydent RP.

W puckim porcie prezydent skierował przesłanie do przyszłych pokoleń. Dziękował także mieszkańcom regionu za walkę o niepodległość.

– W to stulecie, w imieniu całej Rzeczypospolitej, w imieniu wszystkich naszych rodaków mieszkających w Polsce i na całym świecie, Bóg wam zapłać. Za waszą służbę, za waszą niezłomną wierność pomorzu, Polsce, Bałtykowi, za to wszystko, dzięki czemu możemy być także tu dzisiaj” – akcentował szef państwa polskiego.

Na cześć wydarzeń sprzed stu lat oddano salwę armatnią oraz złożono wieńce pod pomnikiem generała Hallera oraz na morzu – za pomocą śmigłowca marynarki wojennej. Obchody z okazji setnej rocznicy przyłączenia Bałtyku do Polski odbyły się także we Władysławowie i Wejherowie.

Zgodnie z ubiegłoroczną decyzją Sejmu, rok 2020 jest rokiem zaślubin Polski z morzem.

 

Konrad Janik /TV Trwam News

drukuj