fot. flickr.com

Amerykańska Polonia wybrała Dudę

Polonia w USA wybrała Andrzeja Dudę na prezydenta RP. Kandydat Prawa i Sprawiedliwości wygrał z Bronisławem Komorowskim we wszystkich czterech okręgach konsularnych. 

Duda zdobył 18 tys. 583 głosy, a Bronisław Komorowski 4 tys. 392 – wynika z danych konsulatów w USA. Komorowski wygrał tylko w dwóch – Waszyngton i San Francisco – z 22 obwodowych komisji wyborczych utworzonych na terenie USA.

W Stanach Zjednoczonych w drugiej turze wyborów oddano 22 975 ważnych głosów, czyli więcej niż w pierwszej turze (ok. 19 tys.). Pierwszą turę także zdecydowanie wygrał kandydat PiS.

Te głosy to wyraz miłości do Ojczyzny. Polonii należą się wielkie podziękowania – podkreślił poseł Adam Kwiatkowski z sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą.

– Głosy ze Stanów Zjednoczonych, z Kanady – z miejsc dalekich (w sensie geograficznym) od Polski, a jednocześnie żyjących Polską, to dowód na to, jak można nie mieszkając w Polsce być Polakiem, jak można kochać ojczyznę, Boga. Te słowa „Bóg Honor Ojczyzna” oni tam noszą w sercach – one dają tym ludziom sens trwania. Za to należy być bardzo wdzięcznym wszystkim Polakom, wszystkim duchownym, którzy opiekują się tam Polakami. Widać, że miłość do ojczyzny dalej jest w tych Polakach. Andrzej Duda jest świadom tych głosów, dziękował za to poparcie. Za głosy oddane przez Polonię dziękowała też pierwsza dama Agata Duda – powiedział Adam Kwiatkowski.

Do wyborów w Polsce odniosła się także amerykańska prasa. O sondażowych wynikach, po ich ogłoszeniu, poinformowały „New York Times” i „Wall Street Journal”. Gazety podkreśliły, że Komorowski przegrał z Andrzejem Dudą, mimo gospodarczych sukcesów Polski.

„New York Time” nie krył, że sukces Dudy stwarza dla PO poważne wyzwanie, gdyż centroprawicowa partia może w jesiennych wyborach stracić kontrolę nad rządem. „Wall Street Journal” uważa, że Duda zajmie bardziej zdecydowaną niż Komorowski postawę wobec Kremla, a co więcej, będzie do tego zachęcał Zachód.  

RIRM

drukuj