fot. prezydent.pl

Kancelaria Prezydenta podsumuje dziś dwa lata prezydentury A. Dudy

Kancelaria Prezydenta RP podsumuje dziś dwa lata prezydentury Andrzeja Dudy. Na godzinę 13.00 planowana jest konferencja w Pałacu Prezydenckim.

Prezydent Andrzej Duda rozpoczął swoją 5-letnią kadencję 6 sierpnia 2015 r. od złożenia przysięgi przed Zgromadzeniem Narodowym. Od tamtego momentu odbył prawie 200 wizyt krajowych i ponad 50 zagranicznych. Prezydent Andrzej Duda spotkał się za światowymi przywódcami, w tym prezydentem USA Donaldem Trumpem.

W czasie prezydentury Andrzeja Dudy nasz kraj został wybrany na niestałego członka w Radzie Bezpieczeństwa ONZ na lata 2018-19. Prezydent był aktywny także na polskiej scenie politycznej. Przyczynił się do obniżenia wieku emerytalnego, a także rozpoczął dyskusję ws. zmiany konstytucji.

Andrzej Duda będzie pełnił funkcję prezydenta jeszcze przez trzy lata. W ocenie prof. Andrzeja Gila, politologa z KUL, ma duże szanse na reelekcję.

– Dzisiaj po drugiej stronie podziałów politycznych nie ma takiego kandydata, który byłby w stanie poważnie zagrozić panu prezydentowi Dudzie. Jak się wydaje to jest najpoważniejszy kandydat ze osób, które można by rozpatrywać jako ewentualnych kandydatów, chociaż jak wiadomo wybory są za trzy lata, więc tutaj oczywistą rzeczą jest, że wiele się jeszcze może zmienić – powiedział prof. Andrzeja Gil.

Dwa lata temu kandydat PiS na prezydenta Andrzej Duda pokonał w II turze ubiegającego się o reelekcję Bronisława Komorowskiego związanego z Platformą Obywatelską. Polityka PiS poparło 52 proc. głosujących. Kolejne wybory prezydenckie odbędą się w 2020 r.

RIRM

drukuj