fot. twitter.com/AndrzejDuda

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę wprowadzającą tzw. 100 zmian dla firm

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę wprowadzającą tzw. 100 zmian dla firm. Jest to pakiet noweli 69 ustaw zmniejszających obciążenia regulacyjne.

Nowe przepisy mają ułatwić funkcjonowanie przedsiębiorstwom m.in. poprzez wprowadzenie prawa do błędu w pierwszym roku funkcjonowania bez kary administracyjnej. W to miejsce ustawa przewiduje jedynie pouczenie. Warunkiem skorzystania z prawa do błędu jest naprawienie takiego przewinienia.

Wszelkie zmiany, które upraszczają przepisy dla przedsiębiorców są bardzo pożądane – ocenił ekonomista dr Artur Bartoszewicz. Jak dodał, to właśnie skomplikowanie prawa jest jedną z barier rozwoju firm.

Bardzo ważne rozwiązania są w obszarze relacji z administracją, zmniejszenia samych obciążeń, ale też w sposobie, w którym administracja podchodzi do przedsiębiorcy jako głównego płatnika podatków budżetowych. Bardzo istotne są też rozwiązania upraszczające same procedury działania przedsiębiorcy, jak prosta spółka akcyjna, czy też rozwiązania, które spowodowały skrócenie czasu oczekiwania na płatności, m.in. ze strony administracji dużych przedsiębiorstw, czyli upłynnienie przepływu finansowego. To są rozwiązania bardzo potrzebne. Ten pakiet zmienia model funkcjonowania biznesu – powiedział dr Bartoszewicz.

Ustawa zmienia także przepisy dotyczące rozliczania podatku VAT w imporcie, mając na celu poprawę konkurencyjności polskich portów.

Nowela przedłuża również termin na złożenie oświadczenia przez m.in. mikro i małych przedsiębiorców, szpitale, jednostki sektora finansów publicznych umożliwiającego korzystanie z energii po cenach z 2018 r. Nowy termin to 13 sierpnia.

RIRM

drukuj