O. M. Raczkiewicz CSsR odznaczony przez prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski

Obchodzimy dziś Dzień Flagi oraz Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Z tej okazji prezydent Andrzej Duda wręczył odznaczanie państwowe dla osób szczególnie zasłużonych dla Polonii. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski otrzymał o. Marek Raczkiewicz CSsR, duszpasterz polonijny w Hiszpanii, wykładowca uniwersytecki, korespondent Radia Maryja i Radia Watykańskiego.

Główne uroczystości z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy oraz pierwszej damy odbyły się na dziedzińcu pałacu prezydenckiego.

Zwracając się do wszystkich rodaków mieszkających poza granicami Ojczyzny prezydent RP podziękował za ich działalność jaką prowadzą na rzecz Polski i dla Polskości.

– Chciałem podziękować wszystkim nauczycielom, którzy uczą dzieci z dala od Polski naszej historii, polskiej mowy, wszystkiego tego co powoduje, że trwa nasza wspólnota, że młodzi mają poczucie, że należą do polskiego narodu – mówił Andrzej Duda.

Z okazji dnia Polonii i Polaków za Granicą Prezydent nadał Ordery Odrodzenia Polski  i Ordery Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej osobom zasłużonym w działalności na  rzecz środowisk polonijnych.

Wśród nich znalazła się Iwona Drąg-Korga, nauczycielka polonijna i prezes Instytutu Józefa Piłsudskiego w Nowym Jorku.

– My pamiętamy o Polsce zawsze i wszędzie i cieszymy się, że Polska o nas pamięta. Ten Dzień Flagi, Dzień Polonii w 100-lecie odzyskania niepodległości, to wyjątkowy czas dla nas wszystkich – akcentowała prezes Instytutu Józefa Piłsudskiego w Nowym Jorku.

Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski – za wybitne zasługi w działalności na rzecz środowiska polonijnego w Hiszpanii oraz za osiągnięcia naukowe w dziedzinie teologii – odznaczony został ojciec Marek Raczkiewicz, redemptorysta.

– To jest wielkie wyróżnienie dla hiszpańskiej Polonii, ponieważ nie ma ona tak długiej historii jak Polonia amerykańska, angielska, czy francuska, jest to polonia młoda tworząca się w zasadzie od lat 80’-90’. Pamięć pana prezydenta o nas jest rzeczą wyjątkową – podkreślał duszpasterz polonijny w Hiszpanii.

Prezydent wręczył również flagi państwowe organizacjom krajowym i polonijnym. Znalazły się wśród nich szkoły, organizacje harcerskie, hospicja oraz instytucje kulturalne i Kościelne.

– Mam nadzieję, że te biało czerwone flagi, które zabierzecie ze sobą i pokażecie waszym podopiecznym, podwładnym, kolegom i koleżankom, będą mobilizacją do jeszcze lepszej działalności dla Rzeczypospolitej. Dla rozsławiania Polski w kraju i poza jej granicami – wskazywał prezydent RP.

Zgodnie z decyzją premiera Mateusza Morawieckiego z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości do końca roku na wszystkich urzędach państwowych będą powiewały biało-czerwone flagi.

Prezydent Andrzej Duda zachęcił wszystkich obywateli do wywieszania flag wszędzie tam gdzie jest to możliwe.

– Chciałbym, żeby wszyscy do końca tego roku, roku 100-lecia odzyskania niepodległości widzieli, że Polska jest biało-czerwona. Mam nadzieję, że pod tą biało-czerwoną do końca 2018 roku i później uda nam się osiągnąć wiele sukcesów – apelował prezydent RP.

W połowie maja para prezydencka uda się do Stanów Zjednoczonych. Andrzej Duda zaprosił dziś całą amerykańską Polonie na spotkanie w Chicago.

– Myślę, że będzie to wielka okazja do tego, żeby rozmawiać o Polsce. O tym, co polskie i o tym, co można jeszcze zrobić dla Polski – mówił prezydent RP.

Prezydentowi bardzo zależy na bliskich relacjach z Polonią – podkreślał prezydencki minister Adam Kwiatkowski.

– Dziś taki dzień, który daje nam możliwość uzmysłowienia sobie jak ważne są nasze wzajemne relacje między tymi, którzy są rozsiani na całym świecie a tymi, którzy mieszkają w Polsce – wskazywał Adam Kwiatkowski, sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

Polacy za granicą to najlepsze świadectwo, że Polakiem można być wszędzie – mówił dziś w Stalowej Woli premier Mateusz Morawiecki.

– To najlepsze świadectwo, że ten jest Polakiem, kto czuje się Polakiem – akcentował premier RP.

Pomimo dużej zamiany w podejściu władz w Warszawie do środowisk polonijnych wciąż jest wiele niezałatwionych spraw. To m.in. niedokończona repatriacja, problemy z Polską edukacją  na wschodzie, a także brak dogłębnych zmian również tych personalnych w polskich placówkach dyplomatycznych.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj