NPW ujawni stenogramy z wieży smoleńskiej

Dziś mają zostać ujawnione stenogramy z zapisami nagrania z wieży smoleńskiego lotniska oraz nagrania z samolotu Jak-40, lądującego w Smoleńsku przed katastrofą Tu-154M – poinformowała Naczelna Prokuratura Wojskowa. 

Te dwie opinie fonoskopijne wraz ze stenogramami prokuratura otrzymała tydzień temu. Mają one duże znaczenie zarówno w śledztwie dotyczącym katastrofy smoleńskiej, jak i w prowadzonym odrębnie od marca 2011 r. przez wojskową prokuraturę postępowaniu dotyczącym lądowania Jaka-40 z kilkunastoma pasażerami.

Istotne jest porównywanie poszczególnych stenogramów pozyskanych w trakcie tego śledztwa, pozyskanych również przez inne instytucje, wcześniej MAC, Komisję Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego, tę tzw. Komisję Millera. Nie jest to pierwszy stenogram z naprowadzania samolotu „Jak -40” na lądowanie w Siewiernym. Będzie można natomiast dokonać szczegółowych analiz i porównań, czy te poszczególne zapisy są wiarygodne. Każda taka analiza, każde takie porównanie przybliża nas do stwierdzenia, czy mamy do czynienia rzeczywiście z materiałem dowodowym, w który nikt nie ingerował – powiedział mec. Piotr Pszczółkowski, pełnomocnik części ofiar katastrofy Smoleńskiej.

Mecenas miał już możliwość zapoznania się ze stenogramami, jednak zastrzegł, że nie może ujawnić szczegółów.

Od początku śledztwa ws. katastrofy, Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie bada wątek dotyczący działań kontrolerów lotu ze smoleńskiego lotniska.

W lutym 2011 r. WPO oceniła jako „kluczowe” zeznania czterech świadków z wieży kontrolnej w Smoleńsku, przesłuchanych wówczas w Rosji z udziałem polskich śledczych.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl