Polacy pamiętają Smoleńsk 2013

Już dziś w kraju rozpoczynają się rocznicowe obchody upamiętniające katastrofę w Smoleńsku. Polacy gromadzą się by uczcić pamięć tych, którzy stracili życie lecąc na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Uroczystości we Wrocławiu rozpocznie II Koncert „Artyści o Smoleńsku”, który odbędzie się w kościele św. Antoniego z Padwy o godz. 19.00, bezpośrednio po Mszy św. w intencji Ojczyzny i ofiar katastrofy smoleńskiej (godz.18.00). Wystąpią znani pieśniarze i poeci, m.in. Krzysztof Koehler czy Jacek Kowalski. Koncert współorganizowany przez wrocławski oddział Solidarnych 2010 poprowadzi pomysłodawca i główny organizator uroczystości Donat Kamiński. Kilkanaście dni później tj.17 kwietnia o godz. 18.00 we wrocławskim Klubie Muzyki i Literatury odbędzie się koncert kameralny „Smoleńskie echa”.

Również mieszkańcy Bydgoszczy upamiętnią poległych w Smoleńsku. O godz. 18.00 zostanie odprawiona Msza św. w Kościele pw. Świętych Braci Męczenników w intencji tłumacza Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Aleksandra Fedorowicza i wszystkich ofiar Tragedii Smoleńskiej. Następnie ulicami Bydgoszczy przejdzie pochód na grób Fedorowicza na którym mieszkańcy miasta złożą znicze i kwiaty.

To nie jedyne obchody w tym mieście. 10 kwietnia, również o godz. 18 w kościele przy pl. Kościeleckich zostanie odprawiona Msza św. w intencji wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej. Po jej zakończeniu, uczestnicy przemaszerują na Stary Rynek, gdzie o 19.45 odbędzie się wiec upamiętniający poległych.

Prawdziwym wzorem dla innych miast może być Augustów, gdzie obchody potrwają kilka dni. Rozpoczną się od otwarcia wystawy fotograficznej „Katastrofa Smoleńska – prawda i pamięć” w sali konferencyjnej Domu Księży Emerytów.

Dwa dni później o godz. 18.00 w Państwowej Szkole Muzycznej odbędzie się koncert Pamięci Ofiar Katastrofy Smoleńskiej w wykonaniu uczniów tej placówki.

Natomiast 14 kwietnia w pobliskim Bargłowie Kościelnym o godz. 9.00 zostanie odprawiona uroczysta Msza święta w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej. Ponadto, odbędzie się koncert pamięci w wykonaniu uczniów tamtejszej szkoły. Uroczystość będzie miała miejsce w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Bargłowie Kościelnym.

Trzy godziny później w Augustowie zostanie odprawiona uroczysta Msza święta w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej w Bazylice pw. Najświętszego Serca Jezusowego. Z kolei na placu przed świątynią, pod Pomnikiem Smoleńskim, zostaną złożone kwiaty.

Wszystkim uroczystościom będzie towarzyszyć I Wojewódzki Konkurs Historyczno-Literacki „By czas nie zaćmił i niepamięć. W poszukiwaniu prawdy o Katyniu i Smoleńsku”.  Całe obchody organizuje specjalnie powołany społeczny komitet.

Zimowa pogoda nie odstrasza osób, które chcą uczcić ofiary tragedii z 10 kwietnia 2010 roku. Co więcej, z każdym dniem wydłuża się lista miast, których mieszkańcy chcą oddać hołd tragicznie zmarłym pasażerom Tupolewa.

Z kolei główne uroczystości odbędą się 10 kwietnia w Warszawie oraz w wielu miastach Polski. WIĘCEJ

RIRM

drukuj