Nowelizacja do ustawy o TK bez poprawek Senatu

Senat nie wprowadził poprawek do nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, przewidującej ponowny wybór pięciu sędziów. Nowela trafi teraz do prezydenta.

Jeszcze przed głosowaniem marszałek Senatu Stanisław Karczewski mówił, że nowelizacja służy przywróceniu w Polsce normalności.

– Teraz Trybunał Konstytucyjny nie będzie polityczny. To Platforma Obywatelska dokonała zamachu na Trybunał Konstytucyjny, a my po prostu odwracamy to złe, niedemokratyczne, niekonstytucyjne działanie. Przecież sami politycy PO stwierdzili, że ta uchwalona przez nich nowelizacja ustawy była niekonstytucyjna i sami podtrzymują wycofany przez nas wniosek do TK, czyli sami przyznają się do tego, że niekonstytucyjne przepisy wprowadzili w życie – powiedział Stanisław Karczewski.

Platforma Obywatelska zapowiada zaskarżenie do Trybunału Konstytucyjnego ustawy, którą dziś przyjął Senat.

Sejm poprzedniej kadencji wybrał następców pięciorga sędziów Trybunału Konstytucyjnego, których kadencja mija w 2015 r. – mimo, że decyzja ta miała należeć do Sejmu obecnej kadencji. W związku z tym prezydent nie odebrał ślubowania od wybranych osób. Jeśli obecną nowelizację ustawy podpisze prezydent – wybór sędziów ruszy na nowo.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj