Mali: terroryści wzięli 170 zakładników w hotelu w Bamako

Grupa uzbrojonych sprawców zaatakowała w piątek hotel Radisson Blu w stolicy Mali, Bamako, i zabarykadowała się w środku ze 170 zakładnikami – podał właściciel hotelu, grupa Rezidor. „Daily Mirror” podaje, że są zabici, wśród nich obywatele Francji i Belgii.

Rzecznik hotelu, którego nie ma na miejscu zdarzenia, powiedział prasie, że wśród przetrzymywanych jest 140 gości i 30 pracowników. W chwili ataku obłożenie hotelu, który ma 190 pokojów, wynosiło 90 proc. Obecnie nikt nie może opuścić hotelu ani wejść do środka – dodał.

Cytowane przez Reutera źródła w malijskich siłach bezpieczeństwa podały, że napastnicy weszli do hotelu, strzelając i krzycząc „Allahu Akbar”. Według tego informatora w hotelu znajduje się ok. 10 napastników; grupa Rezidor mówiła wcześniej o dwóch.

Według niepotwierdzonych informacji przytoczonych przez dziennik „Daily Mirror” zginęło 9 osób.

Miejscowe media informują, że do ataku doszło ok. godz. 8 (godz. 9 w Polsce).

„Bardzo wcześnie rano słychać było odgłosy strzelaniny, najprawdopodobniej doszło do próby wzięcia zakładników. Na miejscu jest policja, która odgradza hotel” – informowało cytowane przez Reutera źródło w malijskich siłach bezpieczeństwa.

Terroryści przyjechali pod hotel samochodem na dyplomatycznych numerach, dzięki czemu uzyskali dostęp do budynku. Następnie przedarli się przez ochronę i krzycząc „Allahu Akbar”, zaczęli strzelać do ochroniarzy, po czym przenieśli się na jedno z wyższych pięter, barykadując się tam z zakładnikami.

Hotel Radisson Blu w centrum malijskiej stolicy jest popularny wśród dyplomatów, zagranicznych turystów oraz pracowników linii lotniczych Air France. Reklamował się jako najbezpieczniejszy hotel w kraju.

Mali pogrążyło się w chaosie w 2012 roku, kiedy powiązani z Al-Kaidą islamiści wykorzystali wojskowy zamach stanu w Bamako do zawłaszczenia separatystycznej rebelii Tuaregów i zajęcia pustynnej północy kraju. Interwencja militarna pod wodzą Francji wyparła ich stamtąd dwa lata temu, ale rebelianci, którzy dążą do oderwania północy od reszty kraju, nadal dokonują ataków.

Cytowane przez „Daily Mirror” źródła w malijskich władzach podają, że w ostatnich miesiącach udaremnili kilka ataków terrorystycznych planowanych przez dżihadystyczną grupę znaną jako Front Wyzwolenia Maciny, przez lokalne media nazywaną „nowym Boko Haram”. Boko Haram to organizacja, która w tym roku złożyła przysięgę wierności wobec Państwa Islamskiego, aktywnego w Syrii i Iraku.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl