Nowela prawa o zgromadzeniach do Trybunału Konstytucyjnego

Nowelizacja prawo o zgromadzeniach prawdopodobnie trafi do Trybunału Konstytucyjnego. Skargę zapowiada Prawo i Sprawiedliwość oraz NSZZ „Solidarność”.

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał wczoraj ustawę nowelizującą Prawo o zgromadzeniach. Nowela umożliwia m.in. zakazanie organizacji dwóch lub więcej zgromadzeń w tym samym miejscu i czasie. Wprowadza też szereg utrudnień, które mają zniechęcić do organizowania protestów. Ustawa przewiduje m.in. wysokie kary dla organizatorów za zniszczenia powstałe podczas manifestacji. Szef klubu PiS, poseł Mariusz Błaszczak powiedział, że partia zaskarży ustawę, bo narusza ona swobody obywatelskie.

-W naszej ocenie, jesteśmy konsekwentni i uważamy, że projekt prezydenta Komorowskiego poparty przez koalicję PO – PSL narusza swobody obywatelskie. W związku z tym PiS zaskarży tę ustawę do Trybunału Konstytucyjnego. Nie może być tak, że to prezydent miasta, burmistrz, albo wójt będzie decydował o tym, kto z obywateli może demonstrować i przestawiać swoje poglądy. To są praktyki zza wschodniej granicy – powiedział Mariusz Błaszczak, przewodniczący Klubu Parlamentarnego PiS.

Wniosek do TK w sprawie ustawy zapowiada też NSZZ „Solidarność”.

– Nowelizacja tej ustawy oddaje urzędnikom decyzję, czy manifestacja może się odbyć, czy też nie, przerzuca odpowiedzialność na organizatorów tych manifestacji. Tak samo ściąga tę odpowiedzialność ze służb, które powinny tego porządku i bezpieczeństwa chronić. Tak, jak zapowiadaliśmy wcześniej, „Solidarność”  niezwłocznie skieruje wniosek do Trybunału Konstytucyjnego. Jesteśmy absolutnie przekonani, że to bubel prawny taki sam, jak niedawno odrzucona przez Trybunał Konstytucyjny tzw. ustawa o święcie Trzech Króli i tak, jak w przypadku wydłużenia wieku emerytalnego i innych tego typu bubli. Będziemy w sposób jednoznaczny walczyć do czasu, aż trafią one tam, gdzie jest ich miejsce a więc do kosza – dodał Marek Lewandowski, rzecznik związku,  NSZZ „Solidarność”.

 

Wypowiedź posła Mariusza Błaszczaka

Pobierz Pobierz                                      

 

Wypowiedź Marka Lewandowskiego

Pobierz Pobierz                              

 

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl