Polska bez planu przeciwpowodziowego

Polska wciąż nie jest przygotowana na powódź – alarmuje Najwyższa Izba Kontroli w jednym z ostatnich raportów. Polska nie ma krajowego planu ochrony przeciwpowodziowej, nie ma też takich planów obejmujących tereny regionów wodnych.

Okazuje się, że nie opracowano krajowego i regionalnych planów ochrony przeciwpowodziowej. Z powodu chronicznego niedofinansowania, buduje się coraz mniej nowych budowli hydrotechnicznych, a stan techniczny dotychczasowych, często bardzo starych budowli, zbyt rzadko remontowanych, systematycznie się pogarsza.

– Sytuację pogarsza fakt, że hydrotechniczne budowle są w coraz gorszym stanie a nowych nie buduje się tylu ile potrzeba. O ile w 2008 roku, w stanie mogącym zagrażać bezpieczeństwu było 30 budowli kontrolowanych przez regionalne zarządy, to już w roku 2010 było ich aż 41 – powiedział  Zbigniew Matwiej, naczelnik wydziału rzecznika prasowego NIK.

W ciągu dwóch lat objętych kontrolą; od 2008 do połowy 2011 roku, regionalne zarządy gospodarki wodnej nie wykonały zaplanowanych 84 remontów budowli piętrzących i wałów przeciwpowodziowych. Tymczasem przynajmniej 50 z nich zakwalifikowanych było jako I stopień pilności, co oznacza realne niebezpieczeństwo w razie ewentualnej powodzi. W kontrolowanym czasie, ukończono 14 inwestycji wodnych, kolejnych 12 było w budowie. Potrzeby były większe, lecz niektórych inwestycji nie ujęto w planach budowy z powodu braku środków finansowych.

– W kontrolowanym czasie ukończono 14 inwestycji wodnych, kolejnych 12 było w budowie. Wydano na nie 376 mln zł. Okazuje się, że i to chyba wszyscy widzimy, że potrzeby są znacznie większe. Niektórych inwestycji nie ujęto w planach budowy z powodu braku środków finansowych. Między innymi z tego powodu na terenie Dolnego Śląska nie powstały trzy elektrownie wodne natomiast w Wielkopolsce nie powstały progi i ostrogi na Warcie. Jest wiele mankamentów, które niestety sprzyjają negatywnej ocenie, kiedy mówimy, zresztą po raz kolejny, że Polska nie jest przygotowana na powódź – dodał Zbigniew Matwiej.

 

Wypowiedź Zbigniewa Matwieja

Pobierz Pobierz                                                      

 

RIRM

 

drukuj

Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl