fot. PAP/EPA

Indie: Co najmniej 16 ofiar powodzi w indyjskim Kaszmirze

Co najmniej 16 osób zginęło po tym, jak gwałtowne opady deszczu spowodowały powódź podczas dorocznej hinduistycznej pielgrzymki do jaskini Amarnath w indyjskim Kaszmirze – poinformowała agencja Reutera, powołując się na przedstawiciela rządu. Ponad 20 osób uznano za zaginione, trwa akcja ratunkowa.

„Zarówno śmigłowce wojskowe, jak i cywilne starają się zabierać rannych i zmarłych” – powiedział rzecznik indyjskiego ministerstwa obrony.

Jaskinia Amarnath to jedno z najbardziej znanych miejsc kultu w hinduizmie i cel wędrówek pielgrzymów od 5000 lat. Co roku dziesiątki tysięcy hindusów pokonują trasę wiodącą przez lodowce i podmokłe tereny, by w jaskini zobaczyć lodowy stalagmit uważany za fizyczną manifestację boga Śiwy.

Amarnath znajduje się w Himalajach na wysokości 3888 m n.p.m., ok. 140 km na wschód od miasta Śrinagar. Przez większą część roku trudne warunki pogodowe utrudniają dotarcie do jaskini, ale władze pozwalają pielgrzymom odwiedzać ją przez 45 dni, gdy wysoka temperatura roztapia śnieg na okolicznych przełęczach.

Tegoroczna pielgrzymka odbywa się po dwuletniej przerwie spowodowanej przez pandemię koronawirusa. Władze spodziewały się rekordowej liczby 800 tys. pielgrzymów, przez pierwszych 10 dni jaskinię odwiedziło ponad 60 tys. osób. Obecnie władze zawiesiły pielgrzymkę do odwołania.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl