fot. WOT

Nowe zadania żołnierzy WOT w walce z COVID-19

Coraz więcej żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej zaangażowanych jest w walkę z koronawirusem. Podejmują oni coraz nowe zadania. Kilka dni temu o wsparcie wojska poprosił minister zdrowia. Chodzi o pomoc w administrowaniu informacją o wolnych łóżkach COVID-owych.

20 tysięcy – tylu żołnierzy Ministerstwo Obrony Narodowej skierowało do walki z epidemią COVID-19. Z nich dużą część stanowią żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej.

– Zaczęliśmy od obecności na granicach, przez dostawy żywności z Banku Żywności do MOPS-ów i GOPS-ów, a także dostawy środków medycznych i środków ochrony osobistej do szpitali – wskazał kpt Marcin Misiak z 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Jednym z trudniejszych zadań, jakie wykonują terytorialsi jest ewakuacja podopiecznych z Domów Pomocy Społecznej. W takich sytuacjach trzeba wykazać się  dużą dozą empatii i zrozumienia.

– W tej chwili wykonujemy wymazy, zarówno w DPS-ach, jak i w tzw. punktach drive-thru – dodał kpt. Marcin Misiak.

Kilka dni temu Adam Niedzielski, minister zdrowia, poprosił ministra obrony o wsparcie wojska w zakresie administrowania informacją o wolnych łóżkach COVID-owych. Taką potrzebę sygnalizowały same szpitale.

Żołnierzy WOT włączono także w pomoc osobom starszym w ramach Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów.

– Robimy m.in. zakupy, po to, aby nasi seniorzy nie musieli wychodzić z domów. To jest także dostarczanie lekarstw, odbiór recepty od lekarza rodzinnego, pomoc w dostaniu się do szpitala czy specjalisty – podkreślił szer. Marcin Mrówka z 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Obecnie w Wojskach Obrony Terytorialnej służy ponad 24 tysiące żołnierzy.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl