fot. PAP/Andrzej Grygiel

Premier M. Morawiecki w Katowicach: Zostanie utworzonych 6 tys. łóżek dla pacjentów z COVID-19

Premier RP zapowiedział, że w ciągu miesiąca zostanie utworzonych sześć tysięcy łóżek na oddziałach zakaźnych, które będą leczyć COVID-19. Mateusz Morawiecki podkreślił, że w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, które dziś odwiedził, powstanie 500 takich łóżek.

Szef rządu złożył wizytę w stolicy Górnego Śląska na budowie pierwszego w regionie szpitala tymczasowego dla chorych na koronawirusa. W swoim wystąpieniu premier poinformował jak wygląda rozbudowywanie opieki covidowej.

– Przed pandemią łącznie wszystkich dostępnych łóżek na oddziałach zakaźnych w Polsce było łącznie 3000. W ciągu miesiąca zwiększamy razy dwa liczbę łóżek, tworząc je w szpitalach tymczasowych, tworząc je w różnych miejscach. Dziś mamy dostępnych około 30 tys. łóżek, ale liczba zakażonych osób cały czas jest bardzo wysoka. (…) W związku z tym, musimy tworzyć nowe miejsca dla chorych, ale musimy też opanować rozwój epidemii. Stąd te wszystkie obostrzenia, stąd te rygory – one muszą być przestrzegane – powiedział premier RP.

Premier Mateusz Morawiecki mówił też, że obecnie funkcjonuje już 2200 respiratorów. Wskazał, że  w magazynach Agencji Rezerw Materiałowych jest dostępnych kolejnych 3,5 tys. urządzeń. Premier zapewnił przy tym, że  każdy szpital, który zwróci się do Agencji Rezerw, otrzyma respirator.

Ministerstwo Zdrowia przekazało dziś, że badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 27 875 osób. Zmarło 349 chorych.

RIRM/TV Trwam News

drukuj