fot. Mateusz Marek/Nasz Dziennik

Nowe prawo zwalczy lichwę?

Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje zmiany w Kodeksie karnym, cywilnym i prawie bankowym, które mają rozwiązać w Polsce problem lichwy. Propozycje resortu są na etapie konsultacji publicznych. O sprawie pisze dziś dziennik „Rzeczpospolita”.

Projekt nowelizacji zakłada, że pozaodsetkowe koszty kredytu w całym okresie kredytowania nie mogą być wyższe od 75 proc. całkowitej kwoty kredytu. Za samo żądanie nadmiernych korzyści przez pożyczkodawcę jako świadczenia wzajemnego grozić ma z kolei od 3 miesięcy do 5 lat więzienia.

To dobry ruch w walce z lichwą – ocenia poseł Bartłomiej Wróblewski z sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka.

– Lichwa jest poważnym problemem społecznym. Wielu Polaków, wiele polskich rodzin ze względu na praktyki lichwiarskie popadło w olbrzymie trudności, których konsekwencje dla wielu ludzi były i są tragiczne. Bardzo dobrze, że w Ministerstwie Sprawiedliwości powstał taki projekt. W ostatnich latach ta odpowiedź na tego typu praktyki była bardzo utrudniona, i myślę, ze właśnie to motywowało ministerstwo, aby opracować nowe przepisy, które odpowiadają tej realnej potrzebie społecznej – wskazuje Bartłomiej Wróblewski.

W projekcie pojawia się też definicja ,,całkowitych kosztów udzielenia świadczenia” i maksymalna wysokość odsetek.

Podejmowane do tej pory próby zwalczania procederu udzielania pożyczek o charakterze lichwiarskim nie udały się. Ok. 90 proc. postępowań prokuratorskich w takich sprawach kończyło się odmową śledztwa lub jego umorzeniem.

RIRM

drukuj