Trwa drugi dzień posiedzenia Rady Ministerialnej OBWE

W Hamburgu trwa drugi, ostatni dzień posiedzenia Rady Ministerialnej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie z udziałem ok. 50 ministrów spraw zagranicznych. Polskę reprezentuje szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Witold Waszczykowski.

Tematem obrad są m.in. konflikty na świecie, walka z terroryzmem i kontrola zbrojeń. Podczas rozmów poruszana była m.in. kwestia wojny na Ukrainie.

Minister spraw zagranicznych Niemiec Frank-Walter Steinmeier ostro skrytykował wszystkie strony tego konfliktu za brak woli politycznej do uregulowania konfliktu i utrudnianie pracy międzynarodowym obserwatorom.

Politolog dr Aleksander Kozicki podkreśla, że interes Niemiec opiera się na dobrych stosunkach z Rosją, dlatego dąży ona do uregulowania sytuacji na Ukrainie.

– Interes tego państwa opiera się na ogromnym eksporcie, który jest jednym z filarów dobrobytu niemieckiego, jak również na imporcie surowców. Stabilizacja na osi Moskwa – Zachód jest kluczowa dla dobrobytu Niemiec. Stąd wypowiedź ministra Steinmeiera. Niemiecka polityka opiera się na starym bismarckowskim aksjomacie – na dobrej współpracy z Rosją. Jest to gwarant stabilizacji ekonomicznej i politycznej dla Niemiec. Co za tym idzie, doprowadza to do sytuacji, w której wszystkie narody pomiędzy Berlinem a Moskwą, czy też wcześniej Petersburgiem, stają się narodami peryferyjnymi, które tylko niejako są świadkami wielkiej polityki pomiędzy Kremlem a Berlinem – komentuje politolog.

Wczoraj w Hamburgu rozmowy dotyczące  uregulowania konfliktu w Syrii prowadzili również szefowie dyplomacji Rosji i USA. Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow oświadczył ponadto, że kraje NATO powinny zaprzestać działań wojskowych i rozwijania infrastruktury w pobliżu granic Rosji.

RIRM

drukuj