W. Waszczykowski w TV Trwam: Barierą dla dialogu z Brukselą jest brak woli politycznej ze strony KE

Czy uda się zażegnać konflikt z Komisją Europejską? Polska jest gotowa do rozmów. Barierą dla dialogu z Brukselą  jest jednak brak woli politycznej po stronie Komisji Europejskiej – podkreśla minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.

W ubiegłą środę Komisja Europejska zdecydowała o uruchomieniu artykułu 7 traktatu Unii Europejskiej wobec Polski. Jednocześnie dała Warszawie 3 miesiące na wprowadzenie rekomendacji w sprawie praworządności.

Polski rząd będzie rozmawiać ze wszystkimi krajami, nawet tymi, które jasno mówią, że nie są zainteresowane poparciem w sporze z Komisją Europejską – mówił w programie „Polski Punkt Widzenia” na antenie TV Trwam szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski.

– Wielu polityków rozumie. Przypomnę chociażby ostatnią wizytę premier Theresy May, która jednoznacznie powiedziała, że to są prerogatywy państw członkowskich. Podobnie powiedział na konferencji prasowej z panią premier Beatą Szydło prezydent Macron, który powiedział, że są pewne kwestie, które są prerogatywą państwa członkowskiego. Z drugiej strony oni są pod presją tych środowisk biurokratycznych w UE, która – wypaczając – tłumaczy im, że to są reformy, które są rzekomo niezgodne – zaznaczył minister.

Spór, który wywołała totalna opozycja, rozgrywa się na dwóch płaszczyznach.

– Tu nie chodzi o szczegółowe kwestie. Naszym zdaniem są dwie kwestie: jest kwestia dotycząca sporu interpretacyjnego, jak rozumieć nasze reformy i czy są one zgodne z konstytucją – my uważamy, że są – a po drugie jest to pewna kwestia sporu ideologicznego, bo przecież rozliczają nas najczęściej urzędnicy pochodzący z totalnie innej opcji polityczno-ideologicznej. To są tzw. elity liberalno-lewicowe, które nie chcą wyjaśnienia tych reform i nie chcą naprawienia, tylko chcą, żeby było tak, jak było – podkreślił Witold Waszczykowski.


Rząd nie ma zamiaru składać broni. Wręcz przeciwnie – będzie kontratakować.

– Przez wiele miesięcy prowadziliśmy twardy dialog z Komisją, wyjaśnialiśmy, iż mamy do czynienia z demokratycznym rządem, który uzyskał bardzo mocną legitymację demokratyczną w wyborach w 2015 roku, który zdobył tę władzę w oparciu o program reform i w oparciu o tę legitymację program reform chce wprowadzić – wskazał Witold Waszczykowski.  

– Za kilka dni, już w Nowym Roku, w styczniu, premier Morawiecki został zaproszony do Brukseli, gdzie podejmie rozmowę z szefem KE – poinformował szef MSZ.   

Premier Mateusz Morawiecki jest zdeterminowany do tego, by bronić prawa polskiego parlamentu. Za cel stawia sobie wyjaśnienie tego sporu.

TV Trwam News/RIRM

drukuj