UOKiK: 135 mln zł kary dla producentów mebli

135 mln zł kary nałożył Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów na producentów mebli. Chodzi o stworzenie zakazanego porozumienia na rynku płyt wiórowych i pilśniowych w Polsce.

Nielegalne praktyki kartelowe trwały prawie cztery lata. Przedsiębiorcy uzgadniali ceny oraz wymieniali poufne informacje m.in. o wielkości sprzedaży. Ustalenia dokonywali podczas spotkań i rozmów telefonicznych.

Marek Niechciał, prezes UOKiK, podkreśla, że na nielegalnych praktykach ucierpiała nie tylko polska gospodarka, ale również klienci.

– Ustaliliśmy, że przedsiębiorcy koordynowali swoje działania dotyczące cen, dat wprowadzenia podwyżek oraz wielkości sprzedaży. Wymieniali się poufnymi informacjami. Efektem ich wspólnego, nielegalnego działania mogły być wyższe ceny płacone za płyty wiórowe i pilśniowe stosowane w produkcji mebli. Zmowa mogła mieć negatywny wpływ na polską gospodarkę. Sektor meblowy to około 2 proc. polskiego PKB i ważna gałąź eksportowa. Skutki porozumienia odczuwali też wszyscy Polacy kupujący meble. Po prostu były one droższe – tłumaczy prezes UOKiK.

Uczestnicy zakazanego porozumienia to spółki Kronospan Mielec, Kronospan Szczecinek, Pfleiderer Group, Pfleiderer Wieruszków oraz Swiss Krono.

Ostania z wymienionych spółek uniknęła kary, współpracując z Urzędem w ramach programu łagodzenia kar.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl