fot. PAP/Rafał Guz

„Policz i nie przelicz się” – UOKiK zwraca uwagę na ryzyko utraty oszczędności

UOKiK rozpoczął kampanię społeczną pod hasłem „Policz i nie przelicz się”. W ten sposób chce zwrócić uwagę na ryzyko utraty oszczędności i potrzebę zachowania ostrożności przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych.

Niskie stopy procentowe zachęcają konsumentów do zakupu nieruchomości na kredyt oraz lokowania środków w różnego typu instrumenty finansowe. UOKiK informuje, jak inwestować, by nie stracić.

– W ramach kampanii „Policz i nie przelicz się” ostrzegamy przed możliwością utraty oszczędności ulokowanych w ofertach inwestycji alternatywnych. Są nimi przeznaczone dla dobrych inwestorów m.in. instrumenty rynku Forex, inwestycje w surowce naturalne, dzieła sztuki, instrumenty pochodne czy kryptoaktywa – poinformował Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Szeroki dostęp do internetu sprawia, że konsumenci mają ułatwiony dostęp do ofert inwestycyjnych. Obok tradycyjnych akcji, obligacji i walut na rynku dostępne są także ryzykowne tokeny czy kryptowaluty. Naszą chęć zainwestowania środków wykorzystują niektórzy przedsiębiorcy. Przedstawiają kuszące zyski, po to, aby to właśnie im powierzyć środki, dlatego zanim policzymy zyski, zwróćmy szczególną uwagę na koszty i ewentualne straty.

– W przypadku alternatywnych narzędzi inwestycyjnych zalecam szczególną ostrożność i nieinwestowanie w coś, czego do końca nie rozumiemy lub coś, co wydaje się zbyt dobre, aby było prawdziwe. Skupmy zatem uwagę nie na zyskach, jak chcą przedsiębiorcy, ale na kosztach i ryzykach, aby każda decyzja była gruntowanie przemyślana. Policz i nie przelicz się! – akcentował Tomasz Chróstny.

Więcej informacji na temat inwestowania można znaleźć na stronie internetowej UOKiK. [Czytaj więcej] 

 

TV Trwam News

drukuj