Kary UOKiK za opóźnienia w płatności
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył pierwsze kary finansowe w związku z opóźnianiem płatności przez część przedsiębiorców. To efekt przepisów nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu zatorom płatniczym, które obowiązują od czwartku.
Zmiany mają usprawnić walkę ze zjawiskiem zwlekania z uregulowaniem zobowiązań płatniczych w transakcjach handlowych przez niektóre podmioty.
Nowela przyznaje nowe kompetencje prezesowi UOKiK-u. Szef urzędu antymonopolowego może m.in. kierować do przedsiębiorców tzw. miękkie wezwania, bez konieczności wszczynania postępowania administracyjnego.
To skłoni właściciela firmy do uregulowania zaległości wobec kontrahentów bez ponoszenia kar finansowych – przekonuje Tomasz Chróstny. Prezes UOKiK-u wskazuje też na inne zmiany, jakie weszły w życie wczoraj.
– Zmieni się wzór, na podstawie którego wyliczane są administracyjne kary pieniężne, jednocześnie nowelizacja daje nam możliwość miarkowania kar, czyli uwzględnienia okoliczności zarówno łagodzących, jak i obciążających przy wyliczaniu sankcji finansowych. Wydałem pięć decyzji, w których stwierdziłem nadmierne opóźnianie się ze spełnianiem świadczeń pieniężnych przez przedsiębiorców. Nałożyłem dwie kary finansowe w łącznej wysokości ponad 400 tys. zł na spółki: Triumph Huettinger oraz Ciech Soda Polska. W przypadku trzech innych podmiotów: Stock Polska, Kolporter i Farmacol Logistyka stwierdziłem wystąpienie przesłanek obligujących do odstąpienia od wymierzenia sankcji finansowej – mówił Tomasz Chróstny.
Przykłady obliczania kar dla konkretnych kwot długów, a także najważniejsze informacje o kompetencjach i uprawnieniach prezesa UOKiK-u, można znaleźć na specjalnej stronie internetowej: zatoryplatnicze.uokik.gov.pl.
RIRM