fot. twitter.com/nbppl

Rada Polityki Pieniężnej utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie

Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie: referencyjna stopa nadal wynosi 0,10 procent w skali rocznej, stopa lombardowa 0,50 procent, a stopa depozytowa 0,00 procent w skali roku.

Były wiceminister finansów, członek sejmowej komisji finansów, poseł Wiesław Janczyk, mówi, że decyzja Rady Polityki Pieniężnej ws. stóp procentowych to efekt mądrej i odpowiedzialnej polityki.

To dobra informacja dla kredytobiorców. Poseł Wiesław Janczyk podkreśla, że niemal zerowe stopy procentowe to zjawisko utrzymujące się w krajach dobrze rozwiniętych. Polityk przypomina, że obniżenie stóp procentowych nastąpiło w ubiegłym roku w odpowiedzi na pandemię COVID-19.

– To pozwoliło Polsce na relatywnie łagodniejsze przeżycie skutków zapaści gospodarczej, która towarzyszyła wszystkim krajom świata z uwagi na pandemię COVID-19. Dziś mamy taką sytuację, że po wielu miesiącach możemy dokonywać pewnych podsumowań. Z mojego punktu widzenia, chwaląc tę decyzję jako jedną z najodważniejszych, jakie banki centralne podejmowały, dziś jesteśmy krok dalej. Rzeczywiście mamy pewne odbicie inflacyjne na poziomie 5,4 procent i to jest powyżej celu inflacyjnego, który wynosi 2,5 procent (plus-minus jeden) – wskazał Wiesław Janczyk.

Rada Polityki Pieniężnej podkreśla, że prowadzona przez NBP polityka pieniężna sprzyja utrwaleniu ożywienia aktywności gospodarczej po pandemicznej recesji oraz stabilizuje inflację na poziomie zgodnym z celem inflacyjnym. [Czytaj więcej]

Na godzinę 15.00 zaplanowano konferencję prezesa NBP, Adama Glapińskiego, który ma przedstawić ocenę bieżącej sytuacji ekonomicznej w Polsce.

 

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl