fot. https://twitter.com/MON_GOV_PL

W środę prawie 200 prób nielegalnego przekroczenia granicy; od początku miesiąca prawie 1,3 tys.

W środę funkcjonariusze Straży Granicznej odnotowali niemal 200 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Od początku miesiąca to już niemal 1,3 tys. prób – poinformowała ppor. Anna Michalska ze Straży Granicznej.

Straż Graniczna poinformowała w czwartek, że w środę funkcjonariusze Straży Granicznej odnotowali 194 próby nielegalnego przekroczenia granicy. Zatrzymano trzech nielegalnych imigrantów.

„To obywatele Afganistanu, pozostałe próby zostały udaremnione” – powiedziała.

https://twitter.com/Straz_Graniczna/status/1435861414330126337?s=20

Ppor. Anna Michalska dodała, że presja migracyjna na granicy polsko-białoruskiej się utrzymuje, a tylko we wrześniu udaremniono już prawie 1,3 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy.

Wcześniej Straż Graniczna udostępniła na Twitterze film z kamery termowizyjnej. Na nagraniu zarejestrowanym 7 sierpnia widać przemieszczającą się dużą grupę ludzi. Jak informuje SG, to największa w tym roku grupa cudzoziemców nielegalnie przekraczających granicę.

„Grupa liczyła 85 imigrantów. Wszyscy to obywatele Iraku. Osoby trafiły do strzeżonych ośrodków dla cudzoziemców” – poinformowano.

https://twitter.com/Straz_Graniczna/status/1435554612782764037?s=20

O wprowadzenie stanu wyjątkowego na okres 30 dni wnioskował rząd w związku z zaistniałą sytuacją. Po białoruskiej stronie, w Usnarzu Górnym k. Krynek (woj. podlaskie), od trzech tygodni koczuje grupa imigrantów, która chce dostać się do Polski. Zdaniem rządu, te i inne osoby są przywożone na granicę przez służby białoruskiego reżimu, a akcja ma charakter „wojny hybrydowej”.

W poniedziałek wieczorem większość sejmowa nie poparła uchwały znoszącej stan wyjątkowy jako nieuzasadniony sytuacją w kraju. Zgodnie z konstytucją stan wyjątkowy można wprowadzić, gdy w sytuacjach szczególnych zagrożeń środki konstytucyjne są niewystarczające.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl