fot. https://twitter.com/Straz_Graniczna

Kryzys na granicy polsko-białoruskiej

Tylko od początku października Straż Graniczna i wojsko udaremnili 9600 prób nielegalnego przekroczenia polsko-białoruskiej granicy.

Minionej doby na granicy polsko-białoruskiej ujawniono 542 próby nielegalnego przekroczenia granicy. Od początku miesiąca było ich już 9600, a od początku roku – 21200 – mówiła Anna Michalska, rzecznik Straży Granicznej.

– Od początku roku zatrzymaliśmy 1923 nielegalnych imigrantów, z czego 1004 osoby to obywatele Iraku. W lipcu takich osób zatrzymaliśmy 242, w sierpniu 960 nielegalnych imigrantów, we wrześniu – 319, a w październiku -jak do tej pory – 260 nielegalnych imigrantów i ponad 200 osób to obywatele Iraku – wskazała Anna Michalska.  

Od początku tego miesiąca Straż Graniczna za pomocnictwo zatrzymała 128 osób; wczoraj takich osób było sześć.

– Między innymi to obywatelka Niemiec, która z obywatelem Turcji przyjechała po nielegalnych imigrantów pod granicę, obywatel Libanu z niemieckim tytułem pobytowym, obywatel Ukrainy z polskim tytułem pobytowym. W tej chwili w szpitalach przebywa 9 osób; 2 obywateli Kongo i 7 obywateli Iraku. Są to osoby dorosłe – zaznaczyła Anna Michalska.

W ośrodkach przebywa 1655 cudzoziemców, w tym na bloku męskim 700 osób i na bloku rodzinnym 960 osób. W tym roku wnioski o udzielenie ochrony międzynarodowej złożyło 5,6 tys. cudzoziemców.

– Jest to najwyższa liczba złożonych wniosków od 2016 roku. To jest dwa razy więcej wniosków niż w całym ubiegłym roku, a mamy dopiero połowę października, więc należy się spodziewać, że tych wnioskodawców, tych spraw będzie jeszcze więcej –  poinformował rzecznik prasowy Urzędu do Spraw Cudzoziemców Jakub Dudziak.

Dotychczas Urząd udzielił ochrony międzynarodowej, czyli wydał pozytywne decyzje w stosunku do 1200 osób.

– Byli to w znakomitej większości obywatele Białorusi – 800 osób – oraz obywatele Afganistanu – nieco ponad 200 osób. W tej grupie są w zasadzie wyłącznie, jak dotychczas, obywatele Afganistanu ewakuowani do Polski w sierpniu, współpracownicy polskiego wojska i polskiej dyplomacji – wyjaśnił Jakub Dudziak.

Państwo polskie powinno podjąć szybką interwencję ze stroną białoruską  – zwrócił uwagę dr hab. Mirosław Habowski.

– Trzeba zaproponować jakieś dobre relacje – na tyle, na ile mogą być dobre – z Białorusią, zwłaszcza, że jest jedyny realny środek osłabienia wpływów rosyjskich w tym kraju, a może nie tyle osłabiania, co lekkiego równoważenia wpływów rosyjskich. Natomiast oczywiście możemy dalej ganiać po lesie i to służy teraz tylko i wyłącznie interesom Białorusi, ewentualnie jakimś partykularnym interesom rządu, które łatwo znajdują pożywkę na różnych kompromitacjach niektórych polityków opozycyjnych – podkreślił dr hab. Mirosław Habowski.

W związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią, w Polsce wprowadzono stan wyjątkowy. Obowiązuje on w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl