fot. twitter.com/UdSC_gov_pl

Rzecznik Urzędu ds. Cudzoziemców: W 2021 roku wnioski o ochronę międzynarodową w Polsce złożyło 5600 cudzoziemców

5600 cudzoziemców złożyło w tym roku wnioski o ochronę międzynarodową w Polsce. To najwyższa liczba takich dokumentów od 2016 roku i dwa razy więcej niż w całym ubiegłym roku – poinformował dziś rzecznik Urzędu ds. Cudzoziemców, Jakub Dudziak.

Podczas konferencji prasowej przedstawił dane na temat procedury rozpatrywania wniosków m.in. o status uchodźcy.

Większość wnioskujących o udzielenie ochrony międzynarodowej stanowią dotychczas obywatele Afganistanu – to 1700 osób. Potem są Białorusini, Rosjanie i obywatele Iraku – przekazał rzecznik Urzędu ds. Cudzoziemców, Jakub Dudziak.

– Dotychczas UdSC wydał pozytywne decyzje w stosunku do 1200 osób. Byli to w znakomitej większości obywatele Białorusi – 800 osób, oraz obywatele Afganistanu – nieco ponad 200 osób. W tej grupie są w zasadzie wyłącznie, jak dotychczas, obywatele Afganistanu ewakuowani do Polski w sierpniu – współpracownicy polskiego wojska i polskiej dyplomacji. Decyzje negatywne otrzymało ok. 970 cudzoziemców; 770 postępowań zostało dotychczas umorzonych. Wiele spraw jest w toku. Postępowanie o udzielenie ochrony międzynarodowej powinno być zakończone w ustawowym terminie 6 miesięcy, więc wnioski składane w ostatnich dniach, tygodniach będą sukcesywnie rozpatrywane – zaznaczył Jakub Dudziak.  

Z pomocy socjalnej Urzędu korzysta obecnie około 5,5 tys. cudzoziemców. Liczba ta od początku roku wzrosła o 75 procent. Nasz kraj daje też możliwość zakwaterowania w ośrodkach w czasie trwania procedury o ochronę międzynarodową.

Polska udziela również imigrantom niezbędnej pomocy medycznej. W szpitalach przebywa obecnie 9 osób. Wczoraj SG ujawniła na granicy polsko – białoruskiej m.in. czteroosobową rodzinę i skierowała do ośrodka, a kobietę, która jest w ciąży zbada lekarz.

Minionej doby Straż Graniczna ujawniła 542 próby nielegalnego przekroczenia granicy, od początku miesiąca to już przeszło 9 tys. 600 takich przypadków.

 

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl