fot. pixabay.com

Łódzkie: Zatrzymano Afgańczyków podróżujących w naczepie tira

Funkcjonariusze Straży Granicznej w Łodzi zatrzymali czterech cudzoziemców, podających się za obywateli Afganistanu. Młodzi mężczyźni zostali ujawnieni w naczepie tira, podróżującego z Rumunii do Polski.

Do zdarzenia doszło w piątek, w rejonie Miejsca Obsługi Podróżnych Polesie na autostradzie A2 w kierunku Warszawy. Straż Graniczna została wezwana na miejsce po tym, jak kierowca jednej z ciężarówek przejeżdżając obok parkingu, zauważył rękę wystającą z przestrzeni ładunkowej tira.

„Funkcjonariusze z łódzkiej placówki Straży Granicznej ustalili, że w przestrzeni ładunkowej samochodu znajduje się czterech młodych mężczyzn. Każdy z nich posiadał przy sobie tymczasowy dokument tożsamości azylanta, wydany przez władze Rumunii, co świadczyło o ubieganiu się przez nich o ochronę międzynarodową na terytorium Rumunii. Cudzoziemcy oświadczyli, że są obywatelami Afganistanu, a podróż do Polski w naczepie tira zorganizowali im przemytnicy. Następnie z naszego kraju mieli przedostać się do Belgii, aby na miejscu uzyskać status pobytowy” – przekazała Dagmara Bielec-Janas, rzeczniczka komendanta Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Cudzoziemcom przedstawiono zarzuty przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom. Wśród zatrzymanych były dwie osoby niepełnoletnie – nieposiadające pełnej zdolności do czynności prawnych, zatem na czas trwania postępowania został im ustanowiony kurator. Następnie decyzją sądu zostały one skierowane do Strzeżonego Ośrodka dla Cudzoziemców w Kętrzynie.

Z kolei dwóch pozostałych Afgańczyków umieszczono w Strzeżonym Ośrodka dla Cudzoziemców w Białymstoku. Wobec wszystkich wszczęto postępowania administracyjne w kierunku zobowiązania do powrotu.

PAP

drukuj