fot. https://www.gov.pl

MSWiA: jest umowa na barierę elektroniczną na granicy z Białorusią

Straż Graniczna podpisała w czwartek umowę na budowę bariery elektronicznej na granicy polsko-białoruskiej – poinformowało MSWiA. Wykonawcą został Elektrotim SA, na prace zakontraktowano ponad 332 mln zł – podał resort.

Budowa fizycznej zapory, która stanie na 186-kilometrowym odcinku granicy Polski z Białorusią, ruszyła 25 stycznia. Podpisanie w czwartek umowy na barierę elektroniczną to kolejny etap inwestycji.

„Wykonawcą umowy jest firma Elektrotim S.A. Na wykonanie wszystkich zaplanowanych w ramach umowy prac zakontraktowano kwotę ponad 332 mln zł” – poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Wiceszef MSWiA Maciej Wąsik, zacytowany w komunikacie resortu, podkreślił, że „bariera elektroniczna będzie miała długość 202 km i obejmie zasięgiem działania wszystkie odcinki budowanej zapory fizycznej, a także część wód granicznych”.

Umowa z Elektrotim SA, jak podało MSWiA, obejmuje „zaprojektowanie i wybudowanie zespołu współdziałających urządzeń elektronicznych wraz z oprogramowaniem, komponentami teleinformatycznymi oraz elementami pomocniczymi do ochrony granicy państwowej”.

„Będą one wykorzystywały czujniki wykrywające różne cechy fizyczne obiektów. Zapewni to kompleksowy obraz sytuacyjny, gromadzenie, przetwarzanie i przekazywanie informacji w sposób ciągły, niezależnie od ukształtowania terenu i warunków atmosferycznych” – podkreślił resort.

MSWiA zamieści umowę na swojej stronie internetowej. Jak wyjaśnił Wąsik, zostanie opublikowana w zakresie, w jakim może zostać udostępniona opinii publicznej, czyli bez szczegółów technicznych.

Zapora na granicy z Białorusią ma być gotowa w czerwcu tego roku. Rozpoczęte w styczniu prace budowlane wykonują firmy Budimex oraz konsorcjum Unibepu i spółki zależnej Budrex. Stalowe przęsła, czyli podstawowe elementy zapory, wykonuje konsorcjum trzech firm: Polimex-Mostostal, Mostostal Siedlce i Węglokoks.

Umowy z tymi firmami Straż Graniczna podpisała 4 stycznia, a ich wartość to razem 1 mld 233 mln zł. Wraz z umową na perymetrię daje to koszt 1 mld 565 mln złotych.

Zgodnie z ustawą o budowie zabezpieczenia granicy państwowej, która weszła w życie 4 listopada ub. roku, inwestycja jest celem publicznym. Nie są do niej stosowane przepisy odrębne, w tym m.in. prawa budowlanego, prawa wodnego czy prawa ochrony środowiska. Do zamówień związanych z inwestycją nie stosuje się też Prawa zamówień publicznych, a kontrolę zamówień sprawuje CBA. Niejawne są informacje dotyczące konstrukcji, zabezpieczeń i parametrów technicznych zapory. Formalnym inwestorem jest komendant główny Straży Granicznej.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl