Waszczykowski do Timmermansa: rząd nie ma wpływu na tryb prac TK

Szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Witold Waszczykowski, w liście do wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej, Fransa Timmermansa, podkreślił, że rząd nie ma wpływu na tryb prac Trybunału Konstytucyjnego. Jednocześnie sugeruje, by Timmermans zwrócił się do prezesa TK, Andrzeja Rzeplińskiego.

List, datowany na 29 lutego, został dzisiaj opublikowany na stronie internetowej MSZ. Rzecznik prasowy KE potwierdził otrzymanie pisma od szefa polskiej dyplomacji, ale nie chciał go komentować. Wskazał jednak, że na pismo odpowie Timmermans.

Waszczykowski odniósł się w liście do kwestii Trybunału Konstytucyjnego. Poruszył między innymi temat długości kadencji prezesa TK i  przywołał orzeczenie Trybunału z 9 grudnia.

„Przepisy przejściowe ustawy nowelizacyjnej, zakładające zakończenie kadencji przewodniczącego (TK), zostały uznane za niezgodne z konstytucją i przestały obowiązywać. Tym samym przewodniczący (Andrzej) Rzepliński będzie pełnił swą funkcję na podstawie starych przepisów aż do upływu swojej kadencji sędziowskiej 19 grudnia 2016 r. Kadencja następnego prezesa będzie z kolei wynosiła 3 lata” – podkreślił Waszczykowski.

Ponadto szef MSZ przypomniał, że poza jego zakresem kompetencji leży kontrola uchwał Sejmu kształtujących skład osobowy TK.

„Uchwały te są aktami konkretnymi i indywidualnymi i jako takie nie zawierają generalnych i abstrakcyjnych norm prawnych, które mogłyby stać się przedmiotem kontroli konstytucyjności” – zaznaczył minister.

W liście znalazła się między innymi także prośba o doprecyzowanie przez Timmermansa „na czym miałoby polegać zmniejszenie efektywności kontroli konstytucyjności prowadzonej przez Trybunał” i z których postanowień ostatniej nowelizacji ustawy o TK (z 22 grudnia 2015 r.) miałoby ono wynikać.

Szef MSZ zaznaczył, że rząd „nie ma najmniejszego wpływu na tryb prac Trybunału Konstytucyjnego, który jest w tej mierze w pełni autonomiczny”.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl