fot. twitter.com/MSZ_RP

Min. Waszczykowski: Polska może stać się państwem pierwszej kategorii NATO

Z prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem przede wszystkim będziemy rozmawiać o bezpieczeństwie w naszym regionie. Polska może stać się państwem pierwszej kategorii NATO – powiedział dziś minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.

Szef MSZ podkreślił, że z chwilą, kiedy wojska NATO i USA są rozlokowywane w Polsce, a pod Redzikowem za kilka miesięcy powstanie baza antyrakietowa, „Polska może stać się już państwem pierwszej kategorii NATO”.

Przypomniał, że Polska będąc członkiem NATO miała gwarancje wynikające z artykułu 5, natomiast nie było w Polsce stałej obecności wojsk NATO i wojsk amerykańskich.

Dzisiaj już je mamy, możemy się czuć bezpieczniejsi, ponieważ mamy potwierdzony dowód tej gwarancji nie tylko na podpisie dokumentu, do którego przystąpiliśmy, ale również poprzez obecność wojsk NATO. Będziemy namawiać prezydenta Trumpa, żeby zachował tę obecność na dłużej – mówił minister.

Witold Waszczykowski zaznaczył, że odrębnym problemem jest możliwość dokonania „poważnych zakupów zbrojeniowych”, ponieważ „jesteśmy w takim położeniu geopolitycznym, że będziemy przez wiele lat, może dekad, państwem granicznym Unii Europejskiej i NATO”.

– To oczywiście jest zobowiązanie, żeby strzec nie tylko własnych granic, ale nasze granice wschodnie są też granicami instytucji międzynarodowych. Więc mamy rozbudowany program modernizacji armii i mamy nadzieję, że Amerykanie nam tutaj pomogą poprzez oferty ciekawe i tańsze z oczywistych względów – dodał szef MSZ.

Jak zaznaczył, „trzeba teraz podpisać szereg kontraktów z krajami bezpiecznymi, które nie uzależniają dostaw gazu od jakichś warunków politycznych.

– Tutaj takim naturalnym partnerem są Stany Zjednoczone, z którymi mamy bardzo dobre relacje polityczne. Wiemy, że z tej strony nie będzie żadnych nacisków, aby wykorzystać ewentualne dostawy w przyszłości gazu pod względem politycznym – podkreślił minister Waszczykowski.

PAP/RIRM

drukuj