Nowe pomysły w związku z ewentualnym powstaniem elektrowni atomowej w Polsce

Pojawiają się nowe pomysły chińskich inwestorów zainteresowanych atomem w Polsce. Jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna” w offsecie za wybudowanie elektrowni mieliby oni zainwestować w naszym kraju nawet 250 mld zł np. w fabrykę samochodów elektrycznych.

Gazeta powołując się na źródła zbliżone do resortu energii pisze o nowej koncepcji. Według niej Chińczycy mieliby zbudować w Polsce reaktory o mocy nawet 10 GW za kwotę 220-250 mld zł. W zamian taką samą kwotę mieliby wyłożyć na fabrykę, w której w ciągu kilku lat powstałoby milion samochodów elektrycznych.

W planach są przetargi na budowę elektrowni atomowej – potwierdził w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja minister energii Krzysztof Tchórzewski. Jednak jak podkreślił, najważniejsze jest by Polsce zapewnić bezpieczeństwo energetyczne.

– Żadnych rozmów na ten temat, jako Ministerstwo Energii z nikim nie prowadziliśmy, jeśli chodzi o to, kto to ma budować i za ile. Natomiast elektrownia jądrowa jest nam potrzebna do wyrównania emisji w Polsce, bo jest zero emisyjna, żebyśmy mogli spełnić wymogi Unii Europejskiej. Natomiast, jeżeli ktoś pobuduje elektrownię, to będzie potem rządził ceną prądu, będzie decydował o tym, czy sprzedaje prąd, czy nie sprzedaje. My chcemy doprowadzić do tego, żebyśmy sami, jako Polska mieli bezpieczeństwo energetyczne. Żebyśmy decydowali sami o cenie. Czy elektrownia daje duży zysk, czy mały w zależności od tego, jakie są potrzeby społeczne, dlatego energetyka musi być kontrolowana przez polski kapitał – mówił minister Krzysztof Tchórzewski.

Tymczasem nadal nie ma oficjalnej decyzji rządu o budowie siłowni jądrowej. Dotychczas w mediach pojawiają się dwie potencjalne lokalizacje dla tej inwestycji: Lubiatowo-Kopalino i Żarnowiec.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl