fot. wikipedia.org

Nowa ustawa o Trybunale Konstytucyjnym wchodzi w życie

Od dziś w życie wchodzi nowa ustawa o Trybunale Konstytucyjnym. Trybunał  jednak, tak jak zapowiedział, nie zastosuje się do niej. Decyzja taka zapadła po uznaniu przez TK kilkunastu przepisów za niekonstytucyjne.

Taką decyzję wydano przy trzech zdaniach odrębnych, z pełnym składem Trybunału Konstytucyjnego. Rząd zapowiada, że nie wydrukuje wyroku, bo wydano go z naruszeniem prawa.

Stanowisko Trybunału z 11 sierpnia znów przyczyniło się do powstania dualizmu prawnego – mówi poseł Marek Ast z sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka.

Kluczowe rozwiązania nowelizacji zostały zakwestionowane przez Trybunał Konstytucyjny. Znowu mamy sytuację prawnego dualizmu. W sposób oczywisty ta opinia nie może być uznana za wyrok TK. Przede wszystkim znowu jest brak podstawy prawnej tego stanowiska, bo tak trzeba powiedzieć. Ale przede wszystkim jest brak podstawy prawnej dla przyjętej procedury. Nie może być tak, że w przypadku ustawy ustrojowej Trybunał rozstrzygał na posiedzeniu niejawnym. Jednym słowem, to stanowisko nie rozwiązuje sporu wokół Trybunału – wskazuje Marek Ast.

Tymczasem – jak zapowiedziało Prawo i Sprawiedliwość – trwają prace nad kolejnymi rozwiązaniami wokół Trybunału Konstytucyjnego. Ich podstawą ma być dokument przygotowany przez zespół ekspertów powołany przez marszałka Sejmu.

Sprawą nowelizacji ustawy o Trybunale  ma się zająć w październiku Komisja Wenecka. Natomiast na posiedzeniu po wakacjach również Parlament Europejski.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj