Noakowskiego 16 ponownie pod lupą komisji weryfikacyjnej

Trwa posiedzenie komisji weryfikacyjnej na zasadach ogólnych. Komisja ponownie zajmuje się sprawą Noakowskiego 16.

Sprawę reprywatyzacji nieruchomości przy ul. Noakowskiego 16 komisja badała na początku grudnia zeszłego roku. Podjęto wówczas decyzję o konieczności zwrotu przez beneficjentów ponad 15 mln zł. W sprawę jest zamieszany mąż prezydent stolicy Andrzej Waltz.

Dzisiaj komisja sprawdza, jak traktowano informacje o nieprawidłowościach w postępowaniu zwrotowym. Na posiedzenie wezwana została Hanna Gronkiewicz-Waltz, jednak ta po raz kolejny nie stawiła się przed komisją.

To jest słynna kamienica Waltzów. Chcemy poznać różnego rodzaju decyzje, ich historię i powiązania na poziomie Hanna Gronkiewicz-Waltz (jako zainteresowana reprywatyzacją tej kamienicy) a BGN. Prezydent Warszawy wielokrotnie sama siebie zakłamywała, bo mówiła, że komisja jest „niekonstytucyjna”, „nielegalna” i „bolszewicka”. A jednak tej „bolszewickiej” komisji prezydent wysyła usprawiedliwienia, tłumacząc swoją nieobecność. Poprzez pryzmat szacunku dla prawa profesor prawa powinna przyjść na tę rozprawę – wskazał członek komisji Jan Mosiński.

W tej chwili zeznania składa Marek Dębski, były urzędnik stołecznego ratusza. Był on kierownikiem w Wydziale Spraw Dekretowych w BGN. Nadzorował pracowników przygotowujących decyzje oddawcze.

 

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj