Niższe nowe emerytury

1200 zł brutto – nawet o tyle niższe są nowe emerytury od starych. Jedna z gazet dotarła do najnowszych danych ZUS za ubiegły rok.  Wynika z nich, że emerytura liczona według starych zasad wynosiła ponad 3 tys., a według nowych już ok. 1800 zł brutto.

To, że emerytury wypłacane z nowego systemu będą niższe niż te sprzed reformy, było wiadomo. Nikt jednak nie spodziewał się, że różnice będą tak duże, i to już teraz, a nie za 20 czy 30 lat.

Poseł i profesor Józefa Hrynkiewicz podkreśliła, że dziś pracodawcy oszczędzają na płacach co przekłada się na składki do ZUS. Wobec tego – jak mówi – większość  Polaków dostanie w przyszłości niskie emerytury.

– Moim zdaniem stopa zastąpienia wynagrodzenia emeryturą będzie niższa niż poprzednie. Uważa się, że będzie to około 35 proc. Według mnie będzie się ona kształtowała na poziomie ok. 27-30 proc. – powiedziała prof. Józefa Hrynkiewicz.

Poseł dodała, że efektem tego będzie zabieranie mieszkań osobom starszym w zamian za „dodatkową emeryturę”. Ponadto będą oni zadłużać się w instytucjach parafinansowych. Coraz częściej także politycy mówią o pomyśle emerytury obywatelskiej, czyli jednakowej dla wszystkich. Takie propozycje wysuwają m.in. ludowcy.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl