fot. PAP

Posłowie podzieleni ws. sprawozdania KRRiT

Posłowie podzieleni w sprawie sprawozdania KRRiT z działalności za ubiegły rok. PiS oraz TR będą głosowały za jego odrzuceniem, w SLD nie będzie dyscypliny, a PO zapowiada poparcie sprawozdania. PSL nie zabrał głosu w debacie.

Przewodniczący Krajowej Rady Jan Dworak ocenił w Sejmie, że media publiczne „po pewnym okresie zawirowań” wzmocniły swoją pozycję na rynku.

Mówił też o zakończonym w 2013 r. procesie cyfryzacji telewizji naziemnej.

Poseł Elżbieta Kruk, była przewodnicząca KRRiT, przypomniała w swoim wystąpieniu kontrowersyjne decyzje Krajowej Rady wobec TV Trwam.

– Jedyny nadawca spoza głównego nurtu, za którym przemawiało praktycznie wszystko, został przy przydzielaniu koncesji pominięty. To było tak jaskrawo niesprawiedliwe, że  w obronę TV Trwam zaangażowała się znaczna część społeczeństwa. Pod koniec 2012 roku KRRiT ogłosiła drugi konkurs o ostatnie 4 miejsca na MUX-1. Tym razem nacisk społeczny sprawił, że doszło do debaty publicznej i Krajowa Rada musiała podejmować decyzje nie w zaciszu gabinetu, a w świetle reflektorów. Dlaczego kwestia tej koncesji jest tak ważna i interesująca? Dlatego, że o prawa przysługujące we własnym państwie, Polacy musieli stoczyć prawie dwuletnią walkę. Czy to jest jeszcze polskie państwo? – pytała poseł Elżbieta Kruk.

Poseł Anna Sobecka wskazywała, że KRRiT nie funkcjonuje prawidłowo.

– Czy zatem w dobie internetu i czasopism drukowanych, nad którymi KRRiT nie panuje, rok 2014 nie powinien być rokiem zakończenia działalności Krajowej Rady? Nie doczekaliśmy się bowiem przez długi czas położenia kresu dyskryminacji katolików w przejrzystości, transparentności procesów koncesyjnych. Panowie, nie pasujecie do XXI wieku. Wasz czas powinien się już zakończyć – podkreśliła poseł Anna Sobecka.

Głosowanie nad sprawozdaniem KRRiT odbędzie się jutro.

RIRM

 

drukuj