NIK i prokuratura powinny sprawdzić KRRiT

Procesem koncesyjnym dot. nadawania na multipleksach cyfrowych oprócz NIK powinna zająć się również prokuratura – powiedział poseł Andrzej Jaworski.

Koordynator komitetu obrony TV Trwam wystosował w tej sprawie list do prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta.

Powodem są wnioski pokontrolne NIK-u zawarte w sprawozdaniu z wykonania budżetu Krajowej Rady. Wskazują one na niegospodarność tej instytucji przy rozłożeniu na raty opłat koncesyjnych czterem spółkom.

Jak powiedział poseł Andrzej Jaworski, prokuratura powinna zbadać tę sprawę ze względu na dobro finansów publicznych.  Informacja pokontrolna, która ma obecnie miejsce, powinna zobligować odpowiednie organy, do zbadania tej sprawy. Organy te powinny zbadać, jak wysokie straty zostały z tego tytułu poniesione, a także czy decyzje nie były podejmowane w sposób polityczny.


Pobierz Pobierz

Poseł przypomniał przy tym, że decyzja KRRiT o rozłożeniu na raty opłat niektórym firmom jest tym bardziej bulwersująca, że rzekomo względy finansowe spowodowały odmowę przyznania koncesji TV Trwam. Sytuacja ta  – jak dodał – rodzi więc podejrzenia o polityczny charakter wykluczenia katolickiej telewizji.


Pobierz Pobierz

PiS i SP domagają się wszczęcia przez NIK kontroli całego procesu przyznawania przez KRRiT koncesji na nadawanie cyfrowe. Wnioskiem w tej sprawie w przyszłym tygodniu ma się zająć sejmowa komisja ds. kontroli państwa.

 

***

Gdańsk, 05.07.2012

Andrzej Jaworski

Poseł na Sejm RP

Ul . Wały Piastowskie 24/332

80-855 Gdańsk

 

                                      Szanowny Pan
                                      Andrzej Seremet
                                      Prokurator Generalny

 

 

W związku z przeprowadzoną przez NIK kontrolą Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji i z pokontrolnym wnioskiem, że rozkładanie na wiele rat opłat koncesyjnych, powodujące odroczenie pobrania dochodów budżetowych, należy ocenić jako niecelowe i niegospodarne ze względu na dobro finansów publicznych, wnoszę o zbadanie tej sprawy przez Prokuraturę Krajową.

Niniejsza sprawa bulwersuje miliony Polaków, ponieważ właśnie decyzje KRRiT i jej prezesa Jana Dworaka spowodowały nie przyznanie  Fundacji Lux Veritatis koncesji na nadawanie cyfrowe naziemne, podobno właśnie ze względów finansowych.

Nadawcy, którzy otrzymali koncesje na pierwszy multipleks  (MUX-1), mieli być, według Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w lepszej kondycji finansowej niż fundacja Lux Veritatis, właściciel telewizji Trwam. Jednak tuż po tym, gdy otrzymali koncesje, okazało się, że nie stać ich nawet na opłaty koncesyjne. KRRiT zgodziła się rozłożyć je na raty.

Zaistniała sytuacja godzi nie tylko w dobro finansów publicznych, ale rodzi podejrzenia o polityczny charakter wykluczenia Telewizji Trwam z nadawania cyfrowego naziemnego, co może być sprzeniewierzeniem się wysokich urzędników państwowych wobec ich funkcji publicznej.

Pragnę także zwrócić uwagę na notoryczne nieprzestrzeganie przez KRRiT swoich własnych uchwał przede wszystkim: „ZASADY POSTĘPOWANIA KONSULTACYJNEGO KRAJOWEJ RADY RADIOFONII I TELEWIZJI” przyjęte 31 sierpnia 2004 roku i UCHWAŁY NR 649/2005 z dnia 20 grudnia 2005 roku.

Dyskryminujące działanie KRRiT wobec TV TRWAM są sprzeczne także z dyrektywą 2002/21/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 7 marca 2002 roku w sprawie wspólnych ram regulacyjnych sieci i usług łączności elektronicznej.

 

                                               Andrzej Jaworski

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl