fot. PAP/EPA

Niemieckie przywództwo w Radzie Unii Europejskiej

Niemcy objęły półroczne przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. Prawa podstawowe to fundament naszej prezydencji – zadeklarowała w Brukseli kanclerz Angela Merkel.

Przewodnictwo Niemiec w Radzie Unii Europejskiej przypada na czas największego kryzysu współczesnego świata. Kryzysu, który będzie miał wielorakie konsekwencje – podkreślała Angela Merkel.

– Są to konsekwencje zdrowotne, społeczne i ekonomiczne. Do tego potrzebujemy oczywiście porozumienia w sprawie instrumentów, aby mieć pewność co do wieloletnich ram finansowych, ale także funduszu naprawczego, ponieważ mamy do czynienia z bezprecedensową sytuacją załamania gospodarczego, obaw o miejsca pracy. Należy znaleźć na to właściwą odpowiedź – mówiła kanclerz Niemiec.

Nadal nie ma porozumienia w tej kwestii. Dyskusja na temat funduszu naprawczego zostanie podjęta 17 lipca podczas szczytu przywódców państw Unii Europejskiej. Angela Merkel wskazała, że dobra współpraca może zaowocować zjednoczeniem Europy nie tylko na czas kryzysu.

– Chcemy Europy, która daje nadzieję. Chcemy Europy pewnej siebie i odważnej w zadaniach, jakie ma dziś przed sobą. Chcemy Europy, która będzie przyszłościowa, innowacyjna i zrównoważona, która zajmie swoje miejsce w świecie. Chcemy nowego początku dla Europy – zaznaczyła Angela Merkel.

Głównymi priorytetami niemieckiej prezydencji mają być ochrona klimatu, przywództwo na arenie międzynarodowej, cyfryzacja i praworządność. Jedną z naglących spraw według niemieckiej kanclerz jest również  Brexit.

– Uzgodniliśmy z Wielką Brytanią, aby przyspieszyć tempo rozmów w celu zawarcia jesienią umowy, która powinna zostać ratyfikowana do końca roku. Będę nadal naciskać na dobre rozwiązanie, ale powinniśmy także przygotować się na możliwość scenariusza braku porozumienia – powiedziała Angela Merkel.

Prezydencja Niemiec w Radzie Unii Europejskiej rozpoczęła się 1 lipca i potrwa pół roku.

TV Trwam News

drukuj