fot. PAP/EPA

Niemcy zaczęli budowę Nord Stream 2

W niemieckim mieście Lubmin na wybrzeżu Bałtyku rozpoczęła się budowa niemieckiego odcinka gazociągu Nord Stream 2. Informacje podała agencja DPA powołując się na przedstawiciela Gazpromu.

Według mediów rozpoczęto wykopy oraz wylewanie fundamentów pod terminal. Prace trwają, mimo że Gazprom nie ma jeszcze kompletu pozwoleń. Niemcy jako pierwsze wydały zgodę na realizację inwestycji, potem zrobiła to Finlandia. Decyzji w tej sprawie nie podjęły jeszcze władze Szwecji i Danii.

Przeciwko realizacji projektu protestują m.in. Polska, Ukraina i kraje bałtyckie. Państwa te podkreślają, że kontrowersyjna inwestycja zwiększy monopol rosyjskiego gazu w Europie. Zastrzeżenia do projektu zgłasza też Komisja Europejska. Nord Stream 2 narusza przede wszystkim zasadę solidarności wspólnoty.

W ostatnich latach nie ma w Europie zachodniej takiego zużycia gazu, by była potrzeba budowa Nord Stream 2 – zwraca uwagę w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja minister energii Krzysztof  Tchórzewski.

– My sobie z tym radzimy, bo budujemy Baltic Pipe i dążymy do tego, żeby się uniezależnić w zakresie dostaw gazu od Rosji. Z drugiej strony ta pomoc Niemiec i bardzo sojusznicza postawa w stosunku do Rosji w zakresie gazociągu Nord Stream 2, który z punktu widzenia bezpieczeństwa gospodarczego Niemiec praktycznie rzecz biorąc nie jest potrzebny, bo nic tutaj Niemcom nie zagraża. (…) To takie demonstracyjne lekceważenie postaw innych państw w Unii Europejskiej. To bardzo niepokoi. Widać wyraźnie, że te silniejsze państwa w ramach UE w wielu sprawach zaczynają się coraz mniej liczyć z postawą słabszych ekonomicznie państw – komentuje minister energii.

Przeciwko Nord Stream 2 opowiedział się także amerykański Departament Stanu. Amerykańskie władze zapowiedziały że wprowadzą sankcje dla firm współpracujących przy tej inwestycji. Jest ona realizowana przez rosyjski Gazprom, a finansowana przez zachodnioeuropejskie koncerny energetyczne. Według założeń, Nord Stream 2 ma zostać oddany do użytku pod koniec przyszłego roku.

RIRM

drukuj